Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Yoğurt ve Ekmeği Uzun Süre Saklamanın İncelikleri!

Slide

Yoğurdu uzun süre saklamak mümkün!

Çoğumuz evlerimizde maalesef endüstriyel üretim olan yoğurtları tüketiyoruz. Bu yoğurtlar zaten uzun tüketim tarihlerine sahip ancak ambalajlar açıldıktan sonra işler değişiyor! Diyelim ki evde çok fazla açık yoğurdunuz var ve bunlar hemen bozulsun istemiyorsunuz. O zaman bir tülbent yardımıyla yoğurdunuzun suyunu iyice süzebilir ve ondan sonra saklayabilirsiniz. Bu, yoğurdu uzun süre saklamanın en iyi yöntemidir.

Ekmeğinizi nemden uzak tutun!

Ekmeğinizi uzun süre taze tutmak istiyorsanız, bilinenin aksine buzdolabınızda muhafaza etmeyin. 30 derecede 6 gün dışarıda bekleyebilen ekmek, 6-7 derecelik buzdolabında sadece bir günde bayatlıyor. İşte tam burada nişasta ve su konusu devreye giriyor. Soğuk dolapta kristalleşen nişasta ısınınca ortaya nem çıkarıyor. Eğer bu sırada ekmek bir de naylon poşetin içerisindeyse ortaya çıkan su buharıyla birlikte hızlıca bozuluyor.

Ekmek küfü diğer küflere göre farklı olarak ekmeğin görünmeyen yerlerinde de olabiliyor. Ekmek küfünü peynir küfü gibi de düşünmemek gerekiyor. Yani ekmeğin küflü kısmını koparıp kalan kısmını yemek oldukça zararlı. Eğer yine de bu şekilde tüketmek istenirse küflü kısmını atıp önce ekmeği koklayın. Eğer küfsüz görünen kısımlarında toprağımsı bir koku veya tat varsa küfün tüm ekmeğe yayıldığını anlayabilirsiniz. 

Peki ekmek nasıl uzun süre nasıl saklanabilir?

  1. Uygun paket veya kaplarda dondurabilirsiniz.
  2. Suyunu kaybeden ekmek uzun süre hatta aylarca dayanabileceği için kurutabilirsiniz.
  3. Cilasız ahşap, nemi emdiği için ahşap ekmek saklama kutuları kullanabilirsiniz. 

 

Kaynak: https://youtu.be/R5wio_vz1aI?t=1152İlgili Yazılar: