Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Yeşilliklerin Ömrünü Uzatın - İşte birkaç ipucu

Slide

Evlerde şu anda 150 milyar TL değerinde yiyecek çöpe atılıyor! Bu nedenle aldığımız yiyecekleri bitene kadar kullanabilmek çok önemli. Şimdi sizlerle bunun için birkaç ipucu paylaşacağız. Roka, maydanoz ve diğer yeşillikler... Buzdolabında çürüyüp gidiyor. Bu nedenle bugünün konusu yeşillikler!

  1. Yeşillikleri yıkadıktan sonra hava alabilen bir kapta ve üstünde su olmadan saklamak gerekiyor. Yıkamanın ardından sebze kurutma kapları kullanmak bu konuda kullanışlıdır. Ardından nemi alınmış yeşillikleri kuru bir kapta, üzerine nemli bir bez örterek saklamak buzdolabında bekleme süresini artıracaktır.
  2. Bir diğer yöntem de yeşillikleri bir kavanozda suya koyup sanki canlı bir çiçek gibi bekletmek. Bu da aynı eve aldığımız çiçeklerin ömrünü uzattığı gibi yeşilliklerin de saklama süresini uzatıyor.
  3. Özellikle bazı yeşillikler, dereotu ve roka gibi soğuğa daha dayanıklıdır. Ancak sıcak mevsimde olan fesleğen ve reyhan gibi bitkiler fazla soğuğa dayanamaz ve kararırlar. Bu tip bitkileri suya koyduktan sonra oda ısısında bekletebilirsiniz. Ancak yaz mevsiminde bu durum değişeceğinden fazla soğuk olmayan buz dolabı kapağına dizerek de bu bitkileri saklayabilirsiniz. Unutmayın, buzdolabında sıcaklık yumurta saklama kısmına doğru artar bu nedenle üst rafları tercih edebilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.youtube.com/watch?v=R5wio_vz1aIİlgili Yazılar: