Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Tek kullanımlık plastiklerle ilgili biz ne yapabiliriz? #2

Slide

Geçtiğimiz haftaki paylaşımlarımızda tek kullanımlık plastiklerden ve bunların neden sorun teşkil ettiklerinden bahsetmiştik. Bu haftaki paylaşımımızda ise bu plastikleri kullandıktan sonra ne yapmalıyız sorusuna cevap arayacağız. Kullandıktan dakikalar sonra çöpe atacağınız tek kullanımlık plastiklerle çevreye ve cebimize zarar vermektense daha uzun süreli kullanabileceğimiz daha çevreci çözümler arayabiliriz. İşte size bunun için birkaç ipucu:

  1. Tek kullanımlık poşetler yerine bez alışveriş çantaları kullanın. 
  2. Plastik su şişeleri yerine doldur-boşalt yapabileceğiniz kendi su şişenizi edinin. 
  3. Plastik pipet yerine, cam veya metal pipetler kullanın. 
  4. Sıcak ve soğuk içecekleriniz için kendi termoslarınızı kullanın. 
  5. Atıştırmalık paketler gibi küçük veya tek tek paketlenmiş ürünlerden kaçının. Bunların yerine; mümkün olduğunca toplu paketlerde ürün satın alın, ürünlerin ömrünü uzatmak içinse tek kullanımlık olmayan araçları kullanın. 
  6. Plastik parti balonları yerine daha çevreci dekorasyon ürünleri olan çiçek buketlerini veya kâğıt dilek fenerlerini tercih edin. 
  7. Plastik içecek karıştırıcıları yerine cam ya da bambu karıştırıcıları tercih edin veya daha doğal alternatifleri olan kereviz sapı, havuç ve salatalık dilimlerini kullanın. 
  8. Tek kullanımlık ürün tercih etmeniz gerektiği yerde, alternatif olarak sunuluyorsa daha çevreci olan bambu ürünleri tercih edin. 


İlgili Yazılar: