Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

SU TASARRUFU İÇİN 3 ÖNERİ

Slide

Biliyor musunuz ki en küçük davranışımız bile büyük litrelere bedel. Alışkanlıklarımızı değiştirerek kuraklığa ve kıtlığa karşı önlem alabiliriz. Nasıl mı?

Günlük tüketimimizin vazgeçilmezleri, sağlıklı yaşamın bekçileri sebzeler ve meyveleri temizlerken musluk ne kadar açık kalıyor hiç dikkat ettiniz mi? Sadece 5 dakikanız 70 litreye bedel. Akan bir musluğun altında meyve ve sebzelerinizi yıkamak yerine, içi su dolu bir kapta veya leğende onları temizleyebilirsiniz. 

“Herkes kendi kapısının önünü temizlerse, bütün mahalle tertemiz olur.” Fikrinden yola çıktık ancak eski usulleri bir kenara bıraktık. Evinin önünü, garaj yollarını, kaldırımları, basamakları yani eviniz harici alanları temizlerken hortum kullanmak yerine süpürge kullanın. Hortumla temizlik yapmak litrelerce su tüketmenize sebep olur. Eğer hortum kullanmanız gereken bir durum varsa ekonomik hortum başlıklarından edinerek tüketiminizi azaltabilirsiniz.  

Makineye koymadan önce bulaşıklarınızı sudan geçirmek kaç dakika sürüyor? En azından 10 dakika harcadığınız varsayabiliriz. Yani 140 litre... Bu neredeyse sizin günlük su tüketiminize bedel bir harcama. Makine öncesi bulaşıkların sudan geçirilmesi gereksiz su tüketimine yol açar. Ancak ille de sudan geçirmek daha iyi oluyor diyorsanız yine bir leğen içerisine su doldurarak boşa akan sudan tasarruf edebilirsiniz. 

Not: Bulaşık makinesini yalnızca tamamen dolu olduğunda çalıştırın. Bulaşık makinesi her ne kadar elde yıkamaya göre daha tasarruflu olsa da tamamen dolu olmadan çalıştırılan makineler gereksiz su tüketimine yol açar. 

 

Kaynak: https://www.volusia.org/services/growth-and-resource-management/environmental-management/natural-resources/water-conservation/25-ways-to-save-water.stmlİlgili Yazılar: