Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Sıfır Atığın Yol Haritası #3

Slide

Bazen çevreyi korumak için yaşam tarzımızı da değiştirmemiz gerekir. Bu ille de az ile yetinmek değildir, daha sağlıklı olanı ve doğayı korumayı tercih etmektir. Peki hangi seçimlerimiz ile doğayı koruyabiliriz? İşte atıklarımızı azaltacak ve doğal kaynakları daha az tüketecek birkaç öneri.

  1. Hangi faturalarınız hala kağıt olarak sizlere teslim ediliyor? Basılı faturaları daha güvenilir bulabilir ve tercih edebiliriz. Ancak unutmayın faturalarınızı tamamen dijital olarak e-posta yoluyla da takip edebilirsiniz. 
  2. Kitap okumayı sevenler için bu kısım biraz üzücü olacak. Kitabı eline alıp okumanın keyfi bambaşka tabi, hatta onları kütüphanemizde biriktirmek ve sonra tekrar tekrar incelemek... Fakat kitaplar her ne kadar bizler için keyifli eşyalar olsalar da yüksek miktarda ağaç, su ve enerji tüketimi anlamına da geliyorlar. Basılı malzemeler yerine dijital kanallar üzerinden kitap okumak veya elinizdeki kitapları başkaları ile takas ederek yenilerini edinmek pekala mümkün. 
  3. Sosyal yaşamınızda boş vakitlerinizi nasıl değerlendiriyorsunuz? Çoğumuz bir ekranın başında buluyor kendini. Bu önerimiz yaşam tarzınızı ve enerji tüketiminizi azaltmanız için. Ekranlar aracılığı ile vakit öldürmek yerine kağıt, kalem, seramik, toprak veya sportif faaliyetleri tercih etmeye başlamak enerji tüketimini azaltmak yolunda güzel bir başlangıç olacaktır. Çocukların eline birer telefon tutuşturmak yerine onları da oyuncak veya yaşına göre fiziksel oyun seçenekleri ile tanıştırmak mümkün.
  4. Kullanmadığınız eşyaları bağışlayın. Sizin için artık kullanması mümkün olmayan pek çok eşyanızı satabilir hatta bağışlayabilirsiniz. Bu seçenek henüz bizler için garip görünse de sadece unutmayalım ortalama bir tişört için gereken 250 gramlık pamuğu üretmek için 2 bin litre su harcanıyor.
  5. Evde yiyecek tüketimimizi olabildiğince sağlıklı şekilde yaptığınızdan eminiz ancak bu bilgileri de göz önünde bulundurmanız adına paylaşıyoruz. Fast-food, yani hazır paket ürünler tüketirken sadece kendi sağlığımıza değil aynı zamanda çevreye ne kadar zarar verdiğimizin farkında olmayabiliriz. Sadece bir hamburgerin üretimi için 2,5 ton su tüketimi yapılıyor. 

İşte biz onları tüketirken deli gibi su tüketen bazı diğer yiyecek ve içecekler:

Sığır eti: 15 bin 415 litre

Koyun eti: 10 bin 412 litre

Tavuk eti:3 bin 178 litre

Bir dilim pizza (üstündeki malzemeler hariç):1.239 litre

1 litre kola: 9 litre

250 ml bira: 75 litre

1 kadeh şarap: 120 litre

1 kg kahve: 21.000 litre

 

 

Kaynak: www.sozcu.com.trwww.wessexwater.co.uk, archive.curbed.com ,www.conserve-energy-future.comİlgili Yazılar: