Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Sıfır Atığın Yol Haritası #2

Slide

Ekolojik ayak izimizi küçültmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz duyuyor, biliyoruz. Ancak nereden başlayacağımızı bulmak, sıfır atık için nasıl bir yol haritası izlememiz gerektiğini öğrenmek ve tüketimlerimizi nasıl azaltacağımızı keşfetmek için hepimizin bir rehbere ihtiyacı var. 

Bu serimiz ile size rehberlik edecek, hem tasarruf etmenizi sağlayacak ipuçlarını verecek hem de tek bir kişiyle bile gerçekten nasıl fark yaratabileceğinizi anlatacağız.

İşte bu haftanın adımları:

1. Geri dönüştürülmüş kağıtları tercih edin!

Ofisinize ne tür kağıt alındığını kontrol edemeyebilirsiniz ama evinize ne tür kağıdın girdiği sizin kontrolünüzde. Evde kullandığınız kağıtları veya çocuğunuz için aldığınız defter vb. ürünleri her zaman %100 geri dönüştürülmüş kağıtlardan almayı tercih edin. Özellikle çocuklarınız için her ders başına 1 defter almaktan vazgeçin. Çocuğunuza 120 yapraklı bir defterin yarısını bir ders, yarısını başka dersin notları için kullanmasını telkin edebilirsiniz. Hepimiz biliyoruz ki çoğu zaman defterlerin yarısı bile dolmadan dönemler bitiyor.

2. 30 dakika kuralını alışkanlık haline getirin!

Eğer bir yere gidecekseniz ve o yer yürüyerek 30 dakikalık mesafedeyse oraya her zaman yürüyerek gidin. Hem kendi sağlığınız hem de dünyanın sağlığı için… Arabanızdan veya taksiden ne kadar uzak kalırsanız o kadar karbon emisyonunuzu azaltacak ve yakıt tüketiminden de bir o kadar tasarruf sağlayacaksınız.

3. Kulak temizleme çubuğunu hayatınızdan çıkarın!

Kulağınızın içine ince bir cisim asla girmemelidir. Kulak temizleme çubukları en fazla kulağınızın dış kısmını temizlemek için kullanılabilir ama o görevi de kolayca havluya verebilirsiniz. Hayatımıza artı bir değer katmayan bu kulak temizleme çubuklarının çoğunda iki ucundaki pamukları birbirine bağlayan plastik bir çubuk vardır ve bu çubuk, neredeyse hiçbir zaman geri dönüşüme katılmaz. Bu yüzden kulak temizleme çubuklarını alırken 2 kez düşünmek gerekir.

 

Unutmayın ki evinizden atık çıkmasına engel olmanın en iyi yolu, o atıkların evinize girmesine engel olmaktır. Küçük adımlarla başladığımız bu yolculukta daha çok yolumuz var. Serimizi takipte kalın!

 

 

Kaynak: Sıfır Atık için 101 Yol (Kathryn Kellogg)İlgili Yazılar: