Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Sıfır Atığın Yol Haritası #1

Slide

Ekolojik ayak izimizi küçültmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz duyuyor, biliyoruz. Ancak nereden başlayacağımızı bulmak, sıfır atık için nasıl bir yol haritası izlememiz gerektiğini öğrenmek ve tüketimlerimizi nasıl azaltacağımızı keşfetmek için hepimizin bir rehbere ihtiyacı var. 

İşte bu serimiz ile size rehberlik edecek, hem tasarruf etmenizi sağlayacak ipuçlarını verecek hem de tek bir kişiyle bile gerçekten nasıl fark yaratabileceğinizi anlatacağız.

1.Çok kullanımlık alışveriş çantalarını tercih edin!
Market ya da pazar alışveriş yaparken tekrar kullanılabilen çantaları kullanmak bu sıfır atığın yolculuğunun en kolay adımıdır. Ancak bu adımın en zor yani ise çantalarınızı yanınızda götürmeyi aklınızdan çıkarmamaktır. Bunun için sırt veya kol çantanızda her zaman yıkanabilir çok kullanımlık sağlam bez çantalar bulundurun.

2.Poşet ve sallama çaylardan uzak durun!

Çoğu poşet ve sallama çayın aslında plastik içerdiğini biliyor musunuz? Bilmiyorsanız, artık öğrendiniz… Sallama bir çay yaptığınızda çoğu zaman çayınızı polipropilen ile demlemiş oluyorsunuz. Bunun yerine her zaman yaprak çayı tercih edin. Demlikle demleyecek kadar çok yapmayacağız zamanlarda da french press kullanarak çayınızı demleyebilirsiniz. Üstelik yaprak çaylar poşet çaylara göre her zaman daha ucuzdur!

3.Diş ipi alırken 2 kere düşünün!

Pek çok diş ipi yalnızca plastik ambalajlar içinde satılmakla kalmaz, kendileri de plastiktir. Dişlerinizin arasından daha iyi kayması için de PFC diye bilinen per flora kimyasallarıyla kaplıdır. PFC’ler aynı zamanda teflonda da bulunur ve tiroit, bunama, kanser ve doğurganlık sorunları gibi birçok konuda rahatsızlığa davetiye çıkarır. PFC’ler ağzınızda kalırsa, vücudunuz tarafından kolayca emilebilir, dikkat edin! Alternatif diş temizlik yöntemlerinden biri olarak “ağız duşlarını” araştırabilirsiniz.

 

Küçük adımlarla başlayacağımız bu yolculukta daha çok yolumuz var. Serimizi takipte kalın!

 

Kaynak: Sıfır Atık için 101 Yol (Kathryn Kellogg)İlgili Yazılar: