Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Salla ve katla yöntemiyle daha az havlu kâğıt!

Kâğıt havlular bir şekilde hayatlarımıza dahil oldular ve artık onlarsız yapamıyoruz. Peki, ellerinizi yıkadıktan sonra kaç havlu kağıtla kuruluyorsunuz, hiç saydınız mı? 2, 3, 4? Oysa tek bir havlu kağıtla ellerinizi kurulamanız da mümkün. Nasıl mı? Gelin sizi Joe Smith’in basit yöntemi ile tanıştıralım: Salla ve katla. 
Tam anlaşılmadı mı? O zaman hadi Joe Smith’in keyifli TEDx konuşmasına bir göz atalım.

Bu arada kâğıt havluyu elbette ki sadece ellerimizi yıkadıktan sonra kullanmıyoruz. Gündelik hayatta başka birçok noktada da kullanmaya devam ediyoruz. Bunları da azaltmamız hatta sıfıra çekmemiz lazım. 

Mesela…

Yemek sonrası temizlik yaparken eliniz hemen kâğıt havluya gitmesin. Tüm kırıntıları lavaboya ya da avucunuza toplayın veya kumaş havlularınızı nemlendirip kullanın.

Pencere veya camlarınızı hiç iz bırakmadan parlatmak için kâğıt havluya hiçbir zaman ihtiyacınız yok. İşin sırrı pencereyi, aynayı ya da camı kuruyana kadar sürekli silmekte… Ayrıca bir parça gazete her zaman kâğıt havludan daha etkili bir çözüm olur.

Kızartma yaptıktan sonra kalan yağın miktarına göre yağınızı tekrar değerlendirin. Örneğin tencerenin ya da tavanın dibinde az kaldıysa havlu kâğıda yağı emdirmek yerine bayat ekmeklerinizden kıtır yapabilirsiniz. Böylece hem ekmeğinizi daha uzun süre saklamış hem de yağınızı ziyan etmemiş olursunuz.

 

 

Kaynak: www.yesilist.com, www.ted.com

foto


İlgili Yazılar: