Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Saçlarınızı Sıvı Şampuanlardan Kurtarın!

Slide

Plastik şişelerde satılan, içinde birçok kimyasal ve zararlı koruyucular barındıran sıvı şampuanlara artık veda etmenin zamanı geldi. Peki, saçlarımızı neyle temizleyeceğiz, hiç mi şampuan kullanmayacağız diye düşünmeyin, sığınacağımız liman belli; katı şampuanlar! İşleyişi tıpkı bir şampuan gibi olan, ancak görünümü sabuna benzeyen bu katı şampuanlar, banyolarımızın vazgeçilmezi olmaya hazır!

Katı şampuanlar, sürfaktan denilen yüzey aktif maddelerle yapılmış saç temizleme ürünleridir. Katı şampuanlar bir sabun değildir ve sabun içermez. İşleyişi ve saçtaki etkisi geleneksel su bazlı şampuanlar gibidir. Ancak plastik şişedeki geleneksel şampuanlardan birçok farkı da bulunmaktadır.

Katı şampuanın en belirgin özelliği konsantre ürün olmasıdır. Yani aynı miktardaki geleneksel bir şampuana göre 3 kat daha uzun süre kullanılabilir. Ayrıca katı şampuanın şekli ve görüntüsü de en belirgin özelliklerindendir. Plastik bir ambalaja gerek duymaz.

Katı Şampuan Faydaları Nelerdir?

  • İçerisinde su olmadığı için geniş spektrumlu, güçlü koruyucular gerektirmez. Böylece cildin ve beyine en yakın bölge olan kafa derisinin sağlıkla nefes almasına olanak sağlar.
  • Katı şampuanların bileşimi, bitkisel özler, uçucu yağlar, tıbbi çamur ve doğal asitleri içerir. Bu nedenle, katı şampuanlar saça zarar vermezler, aksine, güçlü ve sağlıklı bir parlaklık vererek onları yararlı iz elementlerle doyururlar.
  • Paraben gibi zararlı koruyucular içermemesinin yanı sıra SLS gibi bir aşındırıcı da içermez. Bunun yerine baby foam diye bilinen, hindistan cevizi kökenli, bitkisel sürfaktanlar içerir.
  • Cildi hassas ve çok kuru olanlar için saçlı deriyi ve cildi yıpratmadan temizler.
  • Plastik ambalaj gerektirmediği için dünyadan bir karbon ayak izi daha azaltır.
  • Sıvı içermediği için uçak yolculuklarında kabin çantanıza atarak seyahat etme kolaylığı sağlar.

Katı Şampuan ile Sıvı Şampuan Arasındaki Farklar Nelerdir?

  • Katı şampuan içeriğinde su bulunmadığı için bakteri üremesi söz konusu değildir. Bu sayede koruyucu içermez. Ancak sıvı şampuanlar %80-90 su içerdiği için muhakkak koruyucuya ihtiyaç duyar. Koruyucular ise cilde zarar verir.
  • Sıvı şampuanın içeriğinin %80-90 kısmının sudan oluşması, bu ürünün aktif bileşenden çok, su içerdiğini gösterir. Katı şampuanda ise direkt kompakt ürüne para vermiş olursunuz.
  • Katı şampuan, aynı gramajdaki sıvı şampuana göre 3 kat daha uzun süre kullanılabilir.

Özetle katı şampuan daha iyi temizleyici ve bakım ürünüdür, aynı zamanda doğaldır, ekonomiktir, zehirsiz, plastiksiz ve ambalajsızdır!

Ürün önerileri için şu linkten faydalanabilirsiniz: https://www.kentteekolojikhayat.com/urun-onerileri

Farklı bir yorum daha dinlemek isterseniz: En Sevdiğim 3 Katı Şampuan 

 

Kaynak: tr.aytosotragero.com, dukkan.ekolojikdonusum.com, www.mediflorafarm.com,  http://www.ciltvebakim.net

 İlgili Yazılar: