Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Peynir saklamak önemli bir iş!

İki tip peynir vardır: Gravyer, kaşar, cheddar gibi rengi daha sarımsı olan ve daha uzun sürede olgunlaşmış peynirler ve beyaz peynir, dil peyniri, köy peyniri gibi rengi süt beyazı olan ve daha kısa sürede olgunlaşmış peynirler…

Beyaz peynirlerin bozulma süresi, sarı peynirlere göre daha uzundur. Peynirlerin ideal saklama derecesi 12 ila 15°C arasındadır. Bu derece aslında buzdolabından biraz daha sıcaktır ancak dış ortamdan da biraz daha serindir. Dolayısı ile evlerimizdeki en ideal ortam yine buzdolaplarımızdır. 

En büyük düşman: “streç film” 

En hatalı uygulamalardan bir tanesi peyniri streç filme sarmaktır. Bunun 3 ayrı zararı vardır:

  1. Havasız kalan peynire bakterilerin üremesi için ideal bir ortam yaratmış oluruz.
  2. Peynirin içerisinde bulunan amonyak kapalı ortamda peynire zarar vermeye başlar. 
  3. Streç filmin içerisindeki plastik, peynirin içerisine mikroplastiklerin geçmesine sebep olur. 

 

Peki peyniri saklamak için ne yapmalı?

Bunun yanıtı yağlı kâğıt! Peyniri hem hava almasını sağlayacak hem de koruyacak şekilde yağlı kâğıda sardıktan sonra cam bir kapalı kâsede saklayabilirsiniz.

Peynir küflendiğinde ne yapmalı?

Küflerin kökleri 2,5 cm derine kadar uzanabiliyor. Peynirin küflenen bölgelerini 2,5cm derinliğinde keserek bu köklerden kurtulabilirsiniz. Ardından peyniri hafifçe yıkayıp, kurulayıp yeniden sararak saklamaya devam edebilirsiniz.

Salamura Yapın!

Diyelim ki köyden, arkadaşınızdan kısa sürede tüketemeyeceğiniz kadar kalıp beyaz peynir veya dil peyniri geldi. Bunları en ideal saklama yöntemi salamuradır… Salamura yapmak için 1 litre suya %10-15 oranında tuz eklemelisiniz. Bu karışımın içerisinde peyniri çok daha uzun süre bekletmek mümkündür. 

 

Kaynak: https://youtu.be/R5wio_vz1aIİlgili Yazılar: