Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Patates ve Sarımsak Gibi Yiyecekleri Uzun Süre Nasıl Saklarız?

Slide

Patatesi saklamak için 7–10 derece arasında gölge bir yer tercih etmeniz gerekir. Peki daha sıcak bir yerde kalırsa ne olur? Çürümeye başlayabilir veya çimlenip filizlenmeye başlayabilir. 

Patatesi buzdolabında saklayayım derseniz de içerisinde bulunan sıvı nişasta kristalleşiyor. Yani buzdolabı patates ve havuç gibi ürünlerin içerisindeki suyu alıp iyice kurumasına sebep oluyor. Peki ne yapmalı?

  1. Tel veya metal süzgeç gibi bir kabın içerisinde saklayabilirsiniz.
  2. Kaçmış olan temiz bir külotlu çorabı kullanabilirsiniz. Sırayla dizdiğiniz patateslerin arasına birer düğüm atarak asmanız yeterli. Bu sayede ürünleri, hem hava almasını hem de birbirine temas etmemesini sağlayarak çok daha uzun süre bekletmeniz mümkündür.
  3. Sarımsak ve kuru soğan salkımlarını da asma yöntemi ile saklamak kullanım ömürlerini uzatır. Özellikle sarımsağı buzdolabında saklamak sarımsak kokusunu öldüren bir yöntemdir. Dışarıda sakladığınız sarımsak kendi özgün kokusunu muhafaza eder.
  4. Ek bir bilgi paylaşalım, sarımsağın içerisinde bulunan bir spor doğru koşulları yakaladığı anda uyanıyor ve bizler için oldukça sıkıntılı olan botulizm hastalığına sebep olabiliyor. Bunu da havasız koşullar altında sağlıyor. Yani sarımsağı alıp, keserek zeytinyağında bekletmek bu açıdan oldukça sakıncalı. Eğer sarımsağı soyduktan sonra bir süre sirkede ardından da zeytinyağında bekletirseniz çok daha sağlıklı olur.

 

Kaynak: https://youtu.be/R5wio_vz1aIİlgili Yazılar: