Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Ne Kadar Güvendesin?

Slide

Her ne kadar artık adına aşina olsak da bizi ve doğal yaşamı tehdit eden en zararlı maddelerden biri: Mikroplastikler!

Yaşamımızın pek çok alanında vaz geçilmez hale gelen plastik,artık maalesef vücudumuzun ve doğanın bir parçası haline geldi. Haydi onları biraz tanıyalım.

Bir insan faaliyeti olsun ya da olmasın, dünya üzerindeki neredeyse tüm ekosistemlerde görülebilen mikroplastikler, çevreye birincil veya ikincil olarak salınır. Birincil mikroplastiklerin kaynakları genel olarak yüz temizleyicileri ve kozmetikler, deodorantlar, ilaçlar için üretilen bazı maddeler ve işlenmemiş plastik üretim peletleridir. Plastikle kaplı tüm gıda maddelerinde mikroplastik olma riski de mevcuttur. 

İkincil mikroplastiklerin kaynakları ise çok çeşitlidir,hem atık su arıtma tesislerinden hem de direkt olarak doğaya bırakılmalarından dolayı kirlilik oluştururlar.

Mikroplastikler bulundukları ortamdaki diğer kirleticileri (ağır metal, pestisit vb.) de bünyelerine alabilirler ve 130 mikrondan daha küçük olanları bağırsaklardan vücuda geçebilir.

İşte mikroplastiklerden kendimizi korumamızı sağlayacak birkaç yeni alışkanlık:

  1. Evde yoğurt yapma alışkanlığı kazanmak ve bunun için de doldurulabilir şekilde süt satan güvenli işletmelere yönelmek,sizi haftada bir yoğurt kabı çöpünden kurtaracaktır.
  2. Abur cubur gıdaları ve ambalajları adeta birer kâbustur, onlardan uzak durmak gerekir.
  3. Çocuklara içinden sürpriz oyuncak çıkan çikolatalı yumurtalardan almamak, plajlardaki sahillerimizi bir nebze olsun sürpriz yumurta kaplarından kurtaracaktır.
  4. Sizce haftada kaç damacana su tüketiyorsunuz? Yıllık toplam damacanaya ve suya harcadığınız para ile kendinize bir su arıtma cihazı almayı düşünebilirsiniz. Musluğa takılan bu cihazlar evdeki damacana görüntüsünü ve plastik yatrırımını ortadan kaldıracaktır.
  5. Marketlerin şampuan reyonlarında farklı markaların yüzlerce çeşit şampuanını görmek mümkün. Hepsinin tek yaptığı, saç yıkamak. Saçın dışında, bir de duş jeli meselesi var. İki işi birden yapabilen sabun ise artık popülerliğini yitirdi. (dermatolojik meseleler -ki şampuan ile çamaşır deterjanı arasında çok az fark olduğunu unutmadan-) Doğal sabunların bu masrafı ve plastik tüketimini ortadan kaldırabileceğini farkındaysak harekete de geçebiliriz.
  6. Geleneksel hale gelmiş olan “sarı bez serili mutfak lavabosu görüntüsü” temiz ve yıkanmış bir mutfağın adeta resmi gibidir. Neredeyse her evde bu seromoni bulaşıklar yıkandıktan sonra adeta bir ayin gibi gerçekleştirilir. Ancak bunu değiştirme zamanı geldi. Çoğunlukla sentetik ve petrol türevli malzemeden yapılan mutfak temizliği malzemeleri (sünger, bez, vb.) ciddi anlamda mikroplastik parçacık yayma potansiyeline sahipler. Üstelik bunların çoğunluğu arıtma tesislerini aşıp denizlere ve göllere ulaşıyor. O halde daha çevreci olan alternatiflere yönelmek birçok anlamda fayda sağlayacaktır. Örneğin doğal malzemelerden yapılmış sünger, fırça ve daha basit ve işlemden geçmemiş kumaşları mutfak malzemesi olarak kullanmak, plastik salımınızı sıfıra indirecektir.

 

 

Kaynak: https://mikroplastik.org/İlgili Yazılar: