Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Meyve ve Sebzelerin Bozulmasına Dur Deyin!

Slide

Meyveler, sebzelere göre çok daha fazla büyüme hormonu salgıladıkları için daha hızlı bozulurlar. Özellikle bu hormon sebebiyle meyvelerinizin daha hızlı çürümesini istemiyorsanız, onları torba gibi kapalı kaplarda veya poşetlerde muhafaza etmeyin.

Hatalı saklanan her sebze ve meyve, normal bozulma süresinden çok daha hızlı bozulmaya başlar. Bazı sebzeleri buzdolabında muhafaza etmenize gerek yoktur. Pek çok sebze oda sıcaklığında daha uzun süre muhafaza edilebilmektedir.

Örneğin domates buzdolabına girdiği zaman lezzeti fazlasıyla azalır veya patlıcanın buzdolabında geçirdiği sürede içindeki kofluk ve kuruluk fazlasıyla artar. Bu örneklere yeşil kabak ve havucu da ekleyebiliriz. Onları da buzdolabına koyduğunuzda iç kurulukları artar ve lezzetleri veya kokuları artık pazardan aldığınız gibi olmaz.

En yanlış saklanan yiyeceklerden biri de mantardır. Çoğu zaman mantarları jelatine veya naylon torbaya koyarak saklarız ama bu çok büyük bir hatadır. Bu yöntemle nemli kalan mantarlar zararlı küflerin üremesine neden olabilir. Mantarları kese kağıdında ve çok da uzun süre olmamak kaydıyla buzdolabında muhafaza etmek daha yararlıdır.

Erik ve kiraz gibi meyveleri ise buzdolabına koyarken ayrı ve hava alabilecekleri kaplarda saklamalıyız. Özellikle kirazı sapından ayırmadan ve yıkamadan saklarsak çok daha uzun süre muhafaza edebiliriz. Aynı şekilde kavunu dışarıda muhafaza edebiliriz bu sayede lezzetini kaybetmez. Soğumasını istiyorsak dilimleyip ayrı bir kapta bir süre için buzdolabına koyabiliriz.

Gelelim mango, avokado ve muz gibi tropik meyvelere. Bu tipte meyveleri serin ve karanlık bir ortamda ve kesinlikle ayrı ayrı muhafaza etmek taze kalmaları için önemlidir. Örneğin muz demetinden bir tanesini kopardıktan sonra sapın ayrıldığı yere bir folyo sararak muhafaza edersek kalan muzların kararma süresini azaltabiliriz. Unutmayın, demette yer alan muzlardan biri karardıysa kalan muzlar da hızla kararmaya başlayacaktır. 

Son bir tüyo: Dolapta muhafaza ederken sebze ve meyveyi her zaman ayrı koymakta fayda vardır ama ters bir uygulama ile sert bir avokadoyu domatesin yanına koyarak daha hızlı yumuşamasını da sağlayabilirsiniz. Yani aldığımız her yiyeceğin özelliklerini iyi bilmeli ve buzdolabımızı ona göre yerleştirmeliyiz. Böylece aldığımız her ürünü daha uzun süre saklama imkanı bulur, tasarrufumuza tasarruf katarız.

 

Kaynak:  Refika'nın Mutfağı 

 

 İlgili Yazılar: