Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Kombinizi Doğru Kullanarak Tasarruf Edin!

Slide

Kombiyi kapatmak tasarruf sağlar mı?

Sanıldığının aksine elektrik veya doğalgaz tasarrufu yaptığınızı düşünerek sık sık kombiyi kapatmanız doğalgaz faturanızı şişirir. Kombinizi evdeyken normal ısı derecesinde çalıştırmalı, evde olunmadığında ve geceleri ise ekonomi derecesinde tutmalısınız. Çünkü kombisi tamamen kapatılan bir evin, gündüz istenilen konfor sıcaklığına gelmesi için harcadığı enerji daha çok olur.

Sıcak su nasıl tasarruflu kullanılır?

Bulaşık yıkarken veya duş alırken sıcak su kullanmak isteyebilir ve kombinizin derecesini yükseltebilirsiniz. Peki, ayarladığınız ısı her zaman ideal oluyor mu? Maalesef hayır… Çoğu zaman sıcak suyu açtıktan sonra soğuk suyu da açarak ısıyı dengelemeye çalışır ve farkında olmadan zarar ederiz. Unutmayın, soğuk su musluğunu su ideal sıcaklığa gelene dek açık tuttuğumuzda kombimiz, içinde gaz sarfiyatı yaparak ısıtılan suya soğuk su da karıştırır ve bu işlem kombinin çok ciddi yakıt harcamasına neden olur. Sıcak suyu daha tasarruflu kullanmak için istenilen sıcaklık ayarını kombi üzerinden yapıp sadece sıcak su vanasını açmamız tasarruf etmemizi sağlar.

Kombi bakımı tasarruf için ne kadar önemlidir?

Kombi ve kalorifer tesisatında dolaşan su ısınıp soğudukça çamurlaşır ve suyun içinde bulunan kireç de zamanla çözülerek tortu haline gelir. Bu çamur ve kireç kalorifer filtresini tıkar ve su rahat dolaşamadığı için yakıt sarfiyatı oluşturur. Uzun yıllar filtre temizliği yapılmamış ve filtresi tıkanmış bir kombi, normal kombiye göre %50’den daha fazla yakıt sarfiyatı yapar. Bu yüzden düzenli yapılan bakımlar hem tasarruf yapmanızı sağlar hem de kombinizin ömrünü uzatır.

 

Kaynaklar: www.hurriyet.com.tr ve www.kombitamircisi.com.tr İlgili Yazılar: