Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Kombiniz Evin Neresinde Olmalıdır?

Slide

Evinize kombi taktırmayı mı düşünüyorsunuz? Veya kombinizin yerini değiştirmek mi istiyorsunuz? 

Isınma ve sıcak su kullanımından üstün performans alabilmeniz için cihazınızın evinizin en doğru yerine monte edilmesi aynı zamanda emniyetiniz için de büyük önem taşıyor. Kompakt tasarımlı yoğuşmalı, hermetik ve bacalı kombi çeşitleri, atık gaz sistemleri bakımından oldukça farklılık gösteriyor. Hem çalışma performansı hem de güvenliğiniz için büyük önem taşıyan doğru cihaz yerleşimi de bu nedenle en az en iyi kombi modelini seçmek kadar hayati önem taşıyor. Peki hangi model evin hangi bölümüne yerleştirilmeli?

1.Yanmak için ihtiyacı olan havayı dış ortamdan alan yoğuşmalı modellerin monte edildiği ortamda, dış atmosferle bağlantılı en az 150 cm2'lik serbest alanlı bir menfez bulunmalıdır. Taze hava girişini ve ortam havasının tahliyesini sağlayan bu açıklık asla kapatılmamalıdır.

2.Yoğuşmalı modellerin çalışması sırasında tıpkı klimalarda olduğu gibi tahliye sıvısı akışı olur. Bu sıvı, gazın yoğunlaşması sonucu oluşan sıvıdır ve kombi montajı sırasında kapalı bir gidere bağlanır. Cihazınız mutfakta ise kombinizden mutfak lavabosuna kadar uzanan bir gider hattı çekilir. Balkonlar için balkon giderine kadar uzanan bir gider hattı kullanılır. Bu cihazların yatak odalarında kullanımı yasal düzenlemeye göre uygun değildir. Yanlış monte edilen cihazlar ise karbonmonoksit zehirlenmelerine, neden olabilir.

3.Bacalı ve hermetik modellerin montajında da cihazınızı mutfağınıza monte etmek yerine, balkonunuzda bunun için bir bölme oluşturabilirsiniz. Böylece hermetik kombiniz, yanmak için ihtiyacı olan temiz havayı dışarıdan alacak ve oluşan atık gazı yine dış ortama verecektir.

4.Kombiler, binaların merdiven boşluklarına, yapıların genel kullanıma açık olan koridorlarına, baca duvarlarının üzerine, yatak odalarına ve yanıcı maddelerin depolandığı alanlara monte edilmemelidir. Koruyucu kabin ve özel bölme kullanılması koşuluyla açık balkon gibi alanlara yerleştirilmelerinde ise bir sakınca yoktur. Yaşam alanlarınızda güvenle zaman geçirmek ve cihazınızdan en yüksek performansı almak için montajınızı mutlaka yetkili servis görevlilerine yaptırmanız gerekir.

 

 

Kaynak: http://www.enerji-dunyasi.com/İlgili Yazılar: