Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Klimanın Mevsimi Geçer Mi?

Slide

Klimalar bir çoğumuzun aklına sadece yazın gelse bile artık 12 ay boyunca konfor ihtiyacımızı sağlayan cihazlar haline geldi. Yaz mevsiminin sonuna yaklaştığımız bugünlerde de markalar klima modellerinde çeşitli kampanyalar ve indirimler yaparak tüketiciye ulaşmaya çalışıyor. Bir çoğumuz da “bu yazı idare ettik, seneye işimizi şimdiden garantiye alalım” diyerek klima araştırmaları yapıyor, ne alsak diye düşünüyoruz. İşte tam bu noktada yardımınıza koştuk ve bu içeriğimizde klima tercihlerinizi nasıl yapmanız, tasarruflu olmak için nasıl modeller tercih etmeniz gerektiğini anlattık. Hadi buyurun!

Doğru klima nasıl seçilir, mekâna uygun kapasite nasıl belirlenir?

Öncelikle BTU (British Thermal Unit, soğutma enerjisi) hesaplama klişesinden uzak durmak gerekiyor. Klima seçiminde ön planda tutulması gereken unsur, yapının ısı ihtiyacıdır, yani bir odanın 1 saat içerisinde ne kadar ısı enerjisi kaybettiği ve ne kadar ısı enerjisi kazandığının tespit edilmesidir. Klima seçilirken de alınacak modelin kapasitesinin, odanızın ısı ihtiyacını karşılayabilecek nitelikte olup olmadığını tespit etmeniz, o klimanın sizin için doğru klima olup olmadığını anlamanızı sağlayacaktır.

Enerji tasarruflu klimalar seçilmeli 

Klasik tip (on-off çalışan) klimalar yerine çok daha tasarruflu inverter klimalar tercih edilmeli. Isıtma, klimayla yapılacaksa istenen dış ortam şartlarında ısıtma yapabilen ısı pompalı (heat-pump) modeller seçilmeli. Konfor için verimliliğin yanı sıra özellikle yatak odalarında ve çocuk odalarında sessiz ortamlar aranır. Düşük ses seviyeli cihazlar bu konuda avantaj sağlar.

Inverter klima nedir?

Inverter klimalar, kompresörlerdeki güç kaynağı frekansını ortam değerlerine göre ayarlaması sonucu ısıtma ve soğutma kapasitesi değişebilen klima anlamına gelir. Bu sistemde sıcaklık kontrolü hassas bir yapıya sahiptir. Yani odayı tam olması gerektiği sıcaklığa ayarlayan bir teknolojisi vardır. Dolayısıyla ısıda bir dalgalanma yaşanmasını önler ve daha tasarruflu çalışır. Bu teknolojiye sahip klimalar sürekli aç kapat yapmaya ihtiyaç duymaz, stabil olarak çalışır böylece gereksiz enerji sarfiyatını engeller. Ayrıca inverter klimaların ömrü, geleneksel tipteki klimalara göre daha uzundur ve bakım maliyetleri daha düşüktür.

Inverter klima alırken nelere dikkat edilmeli? 

Sezonluk verim değerlerinin yüksek, yıllık enerji tüketimi değerlerinin düşük olmasına dikkat etmek gerekiyor. (Bu değerler, ürün kataloglarında yer alır.) Klimaların ısıtma ve soğutma verimlerinden söz ederken, dış hava sıcaklığı, iç ortam ayar sıcaklığı ve ortam sıcaklığı gibi bazı kriterleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Çünkü verim değeri bu kriterlere göre değişkenlik gösterebiliyor. Klimalarda verim dediğimiz değer, ortama verdiğimiz kW cinsinden ısı miktarının, yine kW cinsinden tüketilen elektrik enerjisine oranıdır. Bu değer ne kadar büyük olursa, klimanın o kadar verimli olduğu anlamına geliyor.

Mobil klima pratik bir çözüm olabilir mi?

Evet, kesinlikle olur! “Portatif klima” olarak da bilinen mobil klimalar, duvar tipi ve salon tipi klimaların aksine dış üniteye sahip olmayan, çoğu monte edilmeden kullanılabilen ve küçük boyutları da işin içine katıldığında kolaylıkla taşınabilen klima modelleridir. Diğer klima türleri gibi ısıtma ve soğutma görevini üstlenebilirler. Yani mobil klimanızı yaz aylarında salonda, kış aylarında da ek ısıtmaya ihtiyaç olabilecek çocuk odası gibi alanlarda kullanabilirsiniz. Ayrıca elbette ki portatif klimaların taşınabilir olması, onları yazlığınıza da kolaylıkla götürmenizi sağlayabilir.

Mobil klima nasıl çalışır, avantajları nelerdir?

Mobil klimaların çalışma prensibi ortamdaki havanın alınıp soğutulması ya da ısıtılması ve soğutulan ya da ısıtılan bu havanın yeniden ortama verilmesi şeklindedir. Dış üniteye, motora veya montaja gerek duymaz. Bina dışında haldır haldır çalışan bir motoru olmadığı için de enerji tüketimi diğer klimalar oranla çok daha düşüktür. Fiyat bakımından da yine diğer klimalara oranla daha düşük olduğu söylenebilir. Ayrıca bu klimaların bakımı ve filtre değişimleri kullanıcı tarafından da çok rahatlıkla yapılabileceği için pratiklik sağlar.

 

 

Kaynak: www.yesilbinadergisi.com, www.plus.alarko-carrier.com.tr, www.blog.koctas.com.tr, www.toshiba-klima.com.tr İlgili Yazılar: