Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Kış Yaklaşıyor; Hatırlatması Bizden, Uygulaması Sizden!

Slide

Pandemi döneminde gerekli olmadıkça dışarı çıkmamaya dikkat ettiğimiz bu günlerde zamanımızın çoğunu evde geçiriyoruz. Dolayısıyla su, elektrik ve doğalgaz kullanımlarımızda da artış yaşanıyor. Bunun yanı sıra evde yediğimiz öğünler de aynı oranda artış gösteriyor. Lakin evlerimizde bu kadar fazla vakit geçiriyor olmamız illaki cep yakan faturalar veya market alışverişi masraflarıyla karşı karşıya kalmamızı gerektirmiyor! 

Aşağıda bahsedeceğimiz yöntemlerle hem tasarruf edip masraflarımızı azaltabilir hem de kaynaklarımızı doğru kullanarak sürdürülebilir bir dünyaya katkıda bulunabiliriz.

Elektrik tasarrufu yapabileceğiniz bazı yöntemler:

 • Gün içerisinde evinizde kullandığınız lamba sayısını azaltabilirsiniz. Perdelerinizi açarak gün ışığının evinizin içine dolmasına izin verin. Ev içinde en çok zaman geçirdiğiniz yer neresi ise gün ışığını en çok alan odayla yerini değiştirebilirsiniz.
 • Halihazırda kullanmadığınız ancak prize takılı olduğu için elektrik kullanmaya devam eden elektronik cihazlarınızın fişlerini çekebilirsiniz. 
 • Buzdolabı kapağınızı sürekli açıp kapatmamaya özen gösterin. Çünkü buzdolabı kapağı açık kaldıkça soğutma işlemi yapabilmek için daha fazla enerji tüketiyor. Aynı şekilde fırını da örnek verebiliriz. Yemek yaparken pişip pişmediğini kontrol etmek için fırının kapağını açıp kapatmayın, fırınınızın ışığından faydalanın.

Su tasarrufu yapabileceğiniz bazı yöntemler:

 • Özellikle pandemi nedeniyle ellerimizi eskiye nazaran daha sık ve uzun süre yıkıyoruz. Tasarruf yapmaya ellerinizi sabunlarken suyu kapatarak başlayabilirsiniz. Aynı şekilde dişlerinizi fırçalama işlemi sırasında da suyu kapatıp, sadece ağzınızı çalkalarken musluğunuzu açarak önemli ölçüde su tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Bulaşıklarınızı elde değil bulaşık makinasında yıkayın! Elde yıkadığınız bulaşıklar hem su israfına hem de cep yakan faturalara neden oluyor.
 • Duşa girdiğinizde suyun ısınmasını beklerken akan suyu israf etmeyin. Musluğun altına koyacağınız kova ile depoladığınız suyu temizlik yaparken kullanabilirsiniz.
 • Sifon deyip geçmeyin! En çok su israfına sebep olan yerlerden biri sifonlardır. Rezervuarlarınızın içine yerleştireceğiniz yarım veya bir litrelik pet şişelerle rezervuara dolan suyu azaltabilirsiniz.
 • Sebze ve meyvelerinizi akan suyun altında yıkamayın. Bir mutfak kabına su ve az miktarda sirke koyup sebze veya meyvelerinizi içinde bekleterek hem su tasarrufu yapabilir hem de daha iyi arındırabilirsiniz.
 • Bataryalarınızı değiştirerek önemli ölçüde su tasarrufu yapabileceğinizi biliyor musunuz? Fotoselli bataryalar kullanarak su tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Doğalgaz tasarrufu yapabileceğiniz bazı yöntemler:

 • Ev dekorasyonunuzu peteklerin önünü en az 25-30 cm boşluk bırakacak şekilde değiştirmelisiniz.
 • Sanılanın aksine kombiyi açıp kapatmak tasarruf yapmanızı büyük oranda engelliyor! Kombiyi tüm gün kapattığınız zaman hem evinizin içi hem de kombinizin içinde dolaşan su soğuyacaktır. Bu nedenle kombinizi açtığınızda yeniden ısınması zaman alacağı için daha yüksek sıcaklıkta çalıştırmanız gerekecektir. Bunun yerine kombinizi kapatmadan düşük sıcaklıkta çalıştırarak enerji tasarrufu yapabilirsiniz.
 • Banyonuzda sıcak su ayarını bataryadan yapmak yerine kombinizden yapabilirsiniz.
 • Kış öncesi doğalgaz tesisatlarınıza bakım yaptırabilir, peteklerinizin içini temizleterek ısı kaybına neden olan durumların önüne geçebilirsiniz.
 • Duvara dayalı peteklerde ısı kaybının önüne geçmek için duvara alüminyum folyo yapıştırabilirsiniz. Yapacağınız bu basit işlem ısının odanıza yansımasına neden olacaktır. 

 

Kaynak: BBC Türkçe, www.evrensel.netİlgili Yazılar: