Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Kış: Bu Sefer Sağlam Geldim Haberiniz Olsun!

Slide

Memleketimizin birçok noktasında hava sıcaklığının eksi değerlere düşmesi ve bazı bölgelerdeki yoğun kar yağışıyla görüyoruz ki kış, “Bu sefer sağlam geldim, haberiniz olsun” diyor!

Yüksek doğalgaz faturalarından korkarak evde kat kat giyinsek de kalın pikelerin altından çıkmasak da kışla baş edebilmek için bunlar bir yere kadar çözüm olabiliyor; bir yerden sonra tek çare kombiyi açmak kalıyor…

Peki, gözümüzü karartıp kombiyi açtık ama dereceyi sonuna kadar yükseltmeden, tüketim miktarında şişme yapmadan evi ısıtmak mümkün mü? Evet, mümkün… Nasıl mı?

  1. Kombilerde ideal ısı değerleri, ısıtılacak evin ya da odanın boyutuna ve konumuna göre değişiklik gösterebilir, ancak antre ve hol gibi alanların ortalama 15 derece sıcaklıkta olması oturma odası, yatak odası ve mutfak gibi alanların 20-22 derece sıcaklığa sahip olması yeterli olacaktır.
  2. Sık sık kombiyi kapatmanız, akşamları hava soğuduğu için dereceyi yükseltmeniz veya sabahları güneş varken dereceyi aşırı kısmanız evin dengeli bir ısıda kalmasını engeller. Bunun yerine sabit bir ısı derecesiyle kombinizi çalıştırmalısınız.
  3. Kalorifer tesisatının en iyi şekilde çalışabilmesi için tesisat içindeki havayı düzenli olarak boşaltın. Bunun için peteklerin üzerindeki vanaları açıp su damlayıncaya kadar beklemeniz yeterli olur.
  4. Radyatörlerin ısıyı yayabilmesi için üstünün ve önünün kapalı olmaması şarttır. Örneğin, en çok yapılan yanlışlardan bazıları şunlardır: Perdeleri radyatörün önünde bırakmak, oda daha estetik görünsün diye radyatörün üzerine örtü, kitap veya eşya koymak, yeni yıkanmış çamaşırları daha hızlı kurusun diye radyatörün üzerine sererek kurutma yapmak ve çok yapılan hata koltuk, yatak veya dolap gibi mobilyalarınızı radyatörlerinize yapıştırmak.
  5. Bulaşık yıkarken veya duş alırken de sık sık sıcak su için doğalgazı kullanıyoruz. Burada da suyun sıcaklığını belli bir seviyede sabit tutun; ideal ısı 40-45 derecedir.
  6.  


İlgili Yazılar: