Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Kendin yap, kendin kullan!

Slide

Temizlik malzemeleri hepimizin olmazsa olmazı. Peki ama marketten aldığımız bu ürünler ne kadar güvenilir? Verdiğimiz paranın hakkını ne kadar veriyorlar? Açıkçası bunları bilmek çok güç… 

Birçok farklı kimyasaldan üretilen ve kimilerine göre de bir hayli zehir saçan temizlik ürünlerine alternatif çözümler denemek, görece daha doğal ve ucuz yollarla temizlik malzemesi yapmaya ne dersiniz?

İşte bizce denemeye değer bazı temizlik tarifleri:

1.Çok amaçlı temizleyici:

Sirkenin gücüyle tanışın! Cam şişe atığınıza uygun bir püskürtme aparatı bulun ve şişenin 4/3’üne ılık su, 4/1’ine beyaz sirke koyun. Bu karışımı camları, buzdolabını veya banyo dolaplarını vs. silerken kullanabilirsiniz.

2.Tuvalet temizleyicisi:

Çamaşır suyunun kokusuna dayanamıyorsanız bu tarif tam sizlik! Küçük bir kase ayarlayın ve içine 4/3 fincan karbonat, 2-3 yemek kaşığı oksijenli su, 2-3 yemek kaşığı kadar da sıvı kastil sabunu koyun ve karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Ardından temizleyeceğiniz bölgeye sürerek temizleme fırçasıyla ovalayın. O şekilde 10dk bırakın ve ardından durulayın. 

3.Koku giderici:

Kokan halılarınız için çözüm basit! Kullanmadığınız bir baharat kavanozunun üçte birine tarçın tozu geri kalanına ise karbonat doldurun. Bu karışımı çalkalayın ve kokan eşyanızın üzerine serpin. 4 saat bu şekilde beklettikten sonra süpürün ve bu işlemi gerekirse birkaç defa daha tekrarlayın.

 

“Kendin yap” fikri hoşunuza gittiyse ve başka neler yapabilirim diye düşünüyorsanız “evde deterjan nasıl yapılır” videosuna göz atabilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=ZqIB6ZKW2Xc

 

Kaynak: Sıfır Atık için 101 Yol (Kathryn Kellogg), Onedio Yemekİlgili Yazılar: