Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Kapanmaya Özel Tasarruf Tüyorları

Slide

Pandemi süresince evlere kapanmak yeni normalimiz haline geldi. Peki bu dönemde hem ofis hem de sosyal yaşamımızı sürdürdüğümüz alanlar haline gelen evlerimizde hangi davranışlarımız bizleri daha çok tüketmeye itiyor farkında mıyız? Her gün evde olsak bile küçük şeylere dikkat ederek tasarruflu olmak mümkün. 

Günler Uzamaya Başladı

Gün ışığını olabildiğince verimli kullanmanın zamanı artık geldi. Hem panjurları hem de perdeleri açalım. Evde gündüzleri ışık yakmak yerine gün ışığını kullanalım. Böylece evimizi bir yandan aydınlatırken bir yandan da güneşle ısıtalım.

Her İçeceğimize Yeni Bir Bardak

Sabahları kalkınca çay, sonra güzel bir öğle kahvesi ve tabi ki bol bol su… Gün içinde sayısız bardak kirletiyoruz. Küçük önlemler alarak bulaşık makinesini bardaklar yüzünden sık sık çalıştırmaya bir son verebiliriz. Suyunuzu litrelik cam şişelerde tüketerek su bardağı tüketiminizi azaltabilir, kalabalık bir ailede yaşıyorsanız her seferinde bardaklar karıştı yenisini alayım demek yerine de bardağınıza birer işaret koyarak aynı bardağı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Alışveriş Listesi Şart

Evde sıkışıp kalınca en çok da tüketimimiz artıyor. Hatta bazen tüketme isteğimiz de aynı oranda artabiliyor. Hem para harcarken dikkatli olmak hem de verimli tüketmek için alışveriş listesi şart. 

Her canımız bir şeyler çektiğinde alışveriş yapmak zaman, para ve enerji israfına yol açar. Kendimizi dizginlememiz açısından bir liste tutarak belli aralıklarla alışveriş yapmak çok daha verimlidir. Bu sayede haftalık veya birkaç günlük yemek planlarımızı yapıp, yiyeceklerin çöpe gitmesini de engellemiş oluruz. Az ama sık değil, çok ama aralıklı alışveriş her zaman daha iyidir. 

Kendi Dolabınızda Alışverişe Çıkın

“Yaz geliyor, hiç kıyafetim yok” demeden önce kalkın ve dolabınızı tasnifleyin. Ardından kendi dolabınızda alışverişe çıkın ve ihtiyaçlarınızı belirleyin. Bu aynı zamanda vakit öldürmek için de keyifli bir yöntem olur. Kullanmadığınız pantolonların paçalarını keserek ev şortu, tişörtlerden el bezi ve yer bezi yapabilirsiniz. Bazı kullanmadığınız tişörtlerin kollarını ve yakalarını dilediğiniz gibi keserek yazlık atletler üretebilirsiniz. 

İşte birkaç keyifli öneri: https://youtu.be/VgjhLAKIork 

Abur Cubur Olmadan Olmaz!

Evlere kapandığımız dönemde bir gözümüz devamlı mutfakta… Özellikle canımız sıkıldıkça soluğu hemen abur cubur çekmecemizde alıyoruz. Hepimizin canı gün içerisinde bir şeyler çekiyor ancak bu isteklerimizi de kontrol altına alarak sağlıklı ve tasarruflu hale getirmek mümkün. Hazır abur cuburlardan uzak durarak hem sağlığımızı koruyabilir hem de plastik tüketiminizi azaltarak doğaya katkıda bulunabilirsiniz. 

Sadece 20 dakikada muhteşem sağlıklı tatlı atıştırmalıklar üretebilirsiniz. Malzemeleri bol alırsanız uzunca bir süre canınız her çektiğinde bunu yapabilirsiniz. Hemen pratik, sağlıklı ve tok tutan bu atıştırmalığın malzemelerini paylaşıyoruz:

Kuru üzüm (bir avuç) veya hurma (5 adet) veya kuru incir (4 adet)

Bazen bitter damla çikolata da eklemek keyifli oluyor (yarım su bardağı)

Süt (yarım su bardağı), bitki sütü tercih ederseniz çok daha sağlıklı olur

Hindistancevizi yağı (tok tutması için – yoksa bu malzemeyi almak zorunda değilsiniz)

Yulaf (bir su bardağı)

Fındık (bir avuç)

Badem (bir avuç)

Dilerseniz ceviz vb. istediğiniz kuru yemişlerden ekleyebilirsiniz. 

Yapılışı: Hepsini ince ince kıymak üzere bir blenderden geçirin. Ardından kavanoza doldurup veya tepsiye serip buzdolabında dondurun. Bir opsiyon da 15 dakika boyunca önceden ısıttığınız 180 derece fırında kıtır hale getirmektir. Afiyet olsun!İlgili Yazılar: