Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Her Mevsim Doldur, Her Mevsim Dondur!

Slide

Tıpkı buzdolabınız gibi derin dondurucunuzu da doğru kullanarak daha tasarruflu çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

Derin dondurucuda saklayacağımız gıdaya uygun kap veya poşet seçimi, tasarruflu ve sağlıklı dondurucu kullanımının ilk adımıdır. Ürünleri şoklayarak saklamak da güzel seçeneklerden biridir. Derin dondurucuya kesinlikle cam şişe veya kutuları koymanızı önermiyoruz. Çünkü donan sıvının hacmi genişler ve camın patlamasına yol açabilir. Ayrıca alüminyum folyoların gıdayla temasının sağlıklı olmadığını da bildiğimiz için onu da derin dondurucunuzdan uzak tutmanızı öneririz.

Hadi gelin derin dondurucuda neleri kolaylıkla saklayabiliriz bir bakalım: 

Patlıcan veya kabak…

Kısa bir kızartma ve dinlendirme işleminden sonra patlıcanı veya kabağı derin dondurucuda uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Yaprak Sarması…

İsterseniz yaprağı sarmadan sadece iç harcını isterseniz de sardıktan sonra pişirmeden yani çiğ olacak şekilde kutularda veya saklama poşetlerinde saklayabilirsiniz.

Bamya…

Bamyayı güzelce temizleyip limonlu suda beklettikten sonra taze domateslerle beraber kavurup, soğuttuktan ve dinlendirdikten sonra buzdolabı poşetiyle güzelce dondurucuya yerleştirebilirsiniz.

Balık…

Balıkların tazeliğini kaybetmeden dondurucuda saklanması için öncelikle çabuk bozulan iç organlarının temizlenmesi gerekir.

Hatta temizlenen tüm balık türlerini kısa bir tuzlama işleminden geçirdikten sonra dondurucunuzda saklayabilirsiniz. Tuzlama işlemi balığın daha diri kalmasını sağlar.

Hamsi gibi küçük balık türlerini en fazla 3 ay, palamut gibi biraz daha büyük balıkları ise en fazla 6 ay saklamanızı öneririz. 

Taze Meyveler…

Elma: Elmaları saklamanın en basit yolu soyduktan sonra parçalara bölmek ve paketlemektir. Kararmalarını engellemek içinse paketlemeden önce tuzlu suda bekletip kurutmak yeterli olacaktır. Muz: Tek yapmanız gereken kabuğunu soymak ve dilimlemek. Ardından hava kalmayacak şekilde dondurun.

Böğürtlen, yaban mersini: İyice yıkayın, temizlenmesi gereken noktaları temizleyin ve kurutun. Ardından dondurucuya uğurlayın.

Limon, portakal: Limon ya da portakalı dondurmak istiyorsanız limon ve portakal suyunu sıkıp buz kaplarına doldurun. Ardından üzeri kapalı bir şekilde dondurun.

Kivi: Kiviyi dondurucuya atmak herkesin aklına gelmez ancak tıpkı muzda olduğu gibi kabuğunu soyup dilimleyip paketleyebilirsiniz.

Kavun: Kavun kaşığıyla küçük kavun topçukları yapın ve suyunun akmasını bekleyin. Ardından poşetleyip dondurun.

Ananas: Ananası soyup ortasını çıkarın ve etrafını parçalara ayırın. Suyunu da limon gibi buz kalıbında dondurabilirsiniz.

Avokado: Saklaması en zor meyvelerden bir tanesi olan avokadoyu hazırlarken püre haline getirmeniz ve kararmasını engellemek için üzerine limon suyu sıkmanız yeterli olacaktır.

Çilek: Dondurmadan önce yıkayın ve temizleyin. Ardından ikiye bölün ve kurutun. Hazır!

Derin Dondurucuda Et Ne Kadar Dayanır?

Etlerin derin dondurucuda saklama süreleri çok da uzun değildir. 6 aylık bir süre en sağlıklı zaman dilimidir. Sakatat ve kıyma gibi daha ufak etleri ise en fazla 3-4 ay derin dondurucuda muhafaza etmenizi öneririz. Yağların dondurucudaki ömrünün kısa olmasından dolayı da etleri yağlarından ayırıp muhafaza etmenizi öneririz. Böylece etli yemekleriniz lezzetinden ödün vermeyecektir.

Açık paketli ve işlenmiş ürünlerin ise (sosis-salam vs.) dondurma süresi en fazla 2 ay olarak tavsiye edilir. 

Genel not: Dondurucudan çıkan yemeklerinizi buzdolabında buzu çözüldükten sonra tüketmeniz veya herhangi bir işlem uygulamanız daha sağlıklı olur.

 

Kaynak:  www.nefisyemektarifleri.com, www.yemek.comİlgili Yazılar: