Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Haydi Dijital Temizliğe!

Veri Depolama alanı ihtiyacınızı azaltarak, dijital karbon ayak izinizi düşürebilir, bu sayede kesenize ve iklim değişimine maliyetini azaltabilirsiniz!

Lancaster Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Mike Hazas'ın değerlendirmesine göre; küresel sera gazı salımının %3,7'sinden dijital yaşam sorumlu. Bu miktarın havayolu taşımacılığı küresel sera gazı salımına eşit olduğunu belirten Dr. Hazas, sera gazı salımının 2025 yılında iki misli artacağını ön görüyor.

Berners Lee’nin “Her Şeyin Karbon İzi” kitabına göre normal bir e-posta, yaklaşık 0,3 gram CO2 salımı yapıyor ama e-postaya büyük bir dosya eklendiğinde bu sayı 50 grama kadar çıkabiliyor. Statista‘ya göre ise dünyadaki her gün gönderilen milyonlarca mailin yarısında çoğu istemsiz e-postalardan (spam) oluşuyor.

Bulut teknolojisinin çoğu işin yapılma hızını artırması ve ucuzlatması faydalarının yanında çok konuşulmayan önemli bir olumsuz etkisi var, karbon ayak izi. Terminolojik olarak çevresel etki konusunda yanıltıcı bir isme sahip olan bulut teknolojisi, cihazların kablosuz bir şekilde bağlandığı görünmez bir merkeze işaret etse de teknik olarak bu tabi ki mümkün değil. Fiziksel olarak belli alanlara konuşlanmış altyapılara sahip olan bulut sistemi, işlem görevine bağlı olarak bir tenis sahasının 40 katı büyüklüğünde bir alanda yer alan bilgisayar sunucularından da oluşabiliyor.

Dijital temizlik için şunları yapabilirsiniz:

  • İlginizi çekmeyen ve okumayacağınız e-bültenlere üye olmayın. Eski e-bülten üyeliklerinizi iptal edin.
  • E-posta kutunuzdan gereksiz (spam) maillerinizi düzenli olarak silin.
  • Telefon ve bilgisayarlarınızdaki gereksiz belgeleri, fotoğrafları ve videoları silin.

 

Kaynak: www.aposto.to, www.letsdoitturkey.com ve www.statista.com İlgili Yazılar: