Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Havalar Isınırken Klima Kullanımına Dikkat!

Slide

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde klimalarımızı da yeniden hatırlamaya başlıyoruz. Bu cihazlar sayesinde serinlemek bir düğmeye basmak kadar kolay olsa da soluduğumuz havayı etkilediğini unutmamak lazım! Bu nedenle klimalarınızı kullanmadan önce bakımını ve temizliğini atlamamalıyız. Klimalarınıza bakım yaptırmak aynı zamanda onun performansını da etkileyecek ve cihazın enerji tasarrufu yapmasını da kolaylaştıracaktır. 

Hadi gelin bu bakım konusunu biraz daha açalım.

Klima bakımı insan sağlığı için önemlidir. Gözle görülmeyen tozlar ve partiküller klimanın filtrelerinden geçer ve zamanla bu filtrelerin üzerine yapışarak reçine halini alır. Uzun süre filtresi temizlenmeyen klimalar, lejyoner hastalığı olarak da bilinen bakterinin oluşması için en uygun zemini hazırlar. Bu hastalık yüksek ateş ile ölümcül sonuçlara neden olabilir. Periyodik bakımlar zamanında yapılırsa bu durumun önüne geçilir ve ayrıca cihaz performansı da doğrudan etkilenir, klimanızın ömrü uzar.

Bakım yapılmayan klimalarda, 

  1. Performans düşer. 
  2. Enerji sarfiyatı %40 artar. 
  3. Kötü koku yayar. 
  4. Kompresörü düzensiz çalışacağından ömrü azalır. Kısa vadede maliyetlerin artmasına neden olur.
  5. İdeal filtreleme yapamayacağından toz, partiküller ortamda kalır ve küf mantarları oluşur. Fibromiyalji, baş ağrısı, sinüzit, kronik yorgunluk, burun kanaması, yüz felci, alerji ve lejyoner gibi hastalıklara neden olur. 
  6. Drenaj sisteminde oluşan tıkanmalar su sızıntılarına neden olur. Masraflı tadilatlara yol açar. 
  7. Elektrik tesisatında oluşacak oksitlenmeler daha büyük arızalara neden olur.

 

Kaynak: www.vaillant.gen.trİlgili Yazılar: