Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Evcil Hayvanlarımızla Sürdürülebilir Yaşam Önerileri

Slide

İklim değişikliği ve doğal kaynakların hızla tükeniyor oluşu, sadece insanları değil, bu dünyayı paylaştığımız hayvanları da etkiliyor. 

Daha yaşanabilir bir gelecek için evlerimizde uyguladığımız çevre dostu uygulamalarımıza, baktığımız evcil dostlarımız da dahil etmek mümkün. (Bu arada küçük bir not: Hayvan sahibi değilseniz ama olmak istiyorsanız, onları satın almak yerine sahiplenme yolunu seçmelisiniz.)

Hayvan dostlarımız için eğer açık mamaları tercih ediyorsanız alışverişe giderken kendi kaplarınızı yanınızda götürerek plastik kullanımınızı azaltabilirsiniz. Eğer hazır ve kapalı mamalardan alıyorsanız poşetlerini geri dönüşüme atarak çevreye katkıda bulunabilirsiniz. 

Bunun dışında evde kendi mamanızı da yapmanız mümkün. Farklı hayvan türleri için evde yapabileceğiniz pek çok tarif bulunyor. İşte birkaç ıslak mama tarifi! 

Kediler için:

Malzemeler:

1 kase pirinç

250 gram ıspanak

500 gram kıyma

Hazırlanışı:

Çiğ veya hafif pişmiş kıymayı, yine hafif kaynamış ıspanakla karıştırın. Ispanağın çok fazla kaynatılmadığından emin olun aksi halde ıspanağın sahip olduğu tüm besleyici özellik yok olacaktır. Ardından pirinci de üzerini geçecek kadar suyla pişirin. Son olarak tüm malzemelerinizi aynı kaba koyun ve karıştırarak blenderlayın. İşlemi tamamladıktan sonra bir süre buzdolabında soğuması için bekletin.

Köpekler için:

Malzemeler: 

400-500 gr kuşbaşı et (dana, koyun, tavuk, hindi), 

2 avuç taze yeşil fasulye, 

1 su bardağı tahıl (temel tahıllardan birini seçin), 

5-6 baş brokoli, 1 havuç, 1 su bardağı bezelye, 1 kırmızı elma


Hazırlanışı:

Kuşbaşı eti, yıkanıp doğranmış fasulye, brokoli ve elmayı, bir de bezelyeyi bir tencerede ortalama 1,5 litre içme suyu ile kısık ateşte 30-35 dakika haşlayın. Aynı esnada diğer ocakta da seçtiğiniz tahıldan 1 su bardağını haşlayın. Tahıl iyice haşlandığında (kalmışsa suyunu döküp), etli karışıma ekleyin. Tüm malzemeleri iyice karıştırın. Ilıdığında servis edebilirsiniz. Dilerseniz bu karışıma yumurta da ekleyebilirsiniz.

Gelelim en pahalı harcama kalemlerinden bir diğerine: Oyuncaklar! Bol bol oynarlar diye aldığımız pek çok oyuncak ya birkaç günde telef oluyor ya da bir süre sonra ilgisini yitiren dostlarımız tarafından bir kenara atılıyor. 

Oyuncakları satın almak yerine evdeki artıklardan üretmek çok daha ekonomik bir çözüm olur. Eski kıyafetlerden veya karton atıklardan çeşitli oyuncaklar üretebilirsiniz. İşte birkaç öneri: https://blog.ciceksepeti.com/minik-dostlariniz-icin-evde-yapilabilecek-10-oyuncak/

Eskiyen oyuncaklarınızı başka bir evcil hayvan sahibiyle değiş tokuş yapabilirsiniz. Bunun dışında hayvanlarınızın oyuncaklarını saklayarak dönem dönem oynaması için yeniden vermek de sıkılmalarını geciktirmek konusunda yararlı olabilir. 

Oyuncakların dışında bir diğer atık problemi ise hayvanlarımızın tuvalet ihtiyaçlarından doğuyor. Özellikle köpeklerimiz dışarıda bu ihtiyaçlarını giderdikleri için bizlerin çevreyi temiz bırakmak konusunda çok daha özenli davranması şart. Bu noktada plastik poşet kullanımı maalesef çok fazla. Bunun yerine doğada çözünüralternatiflerden tercih etmek de bir opsiyon. Aynı şekilde kedi kumları için de doğal ve çevre dostu ürünler tercih edebilirsiniz. 

 

Kaynak: www.petsurfer.com, www.yemek.com, www.blog.ciceksepeti.com İlgili Yazılar: