Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

EN BÜYÜK GERİ DÖNÜŞÜM ÇÖPÜ AZALTMAKTIR!

Slide

Her gün çöplerinizi kapının önüne bırakıyorsunuz. Bazen torbalarca, bazen tıka basa doldurduğunuz çöp poşetleriniz evinizden ayrıldıktan sonra uzun bir yolculuğa çıkıyor. Peki sonra bu çöplere ne oluyor? Yok olamadıklarına göre çöpleriniz başka bir yerde birikmeye devam ediyor. Biriktikleri yerde ise atmosferimize zehirli gazlar saçarak, yağmurlarla okyanuslara ve yer altı sularına ulaşarak yine bize dönüyor, maalesef beraberinde de hastalıkları getiriyor…

Çöplerinizi geri dönüştürseniz dahi, o kadar büyük bir tüketimin ve çöp üretiminin içindeyiz ki bazen geri dönüştürmek bile yetersiz kalabiliyor. Peki bu çöpleri azaltmak mümkün mü? Yani geri dönüşüm belki de tek çözüm değildir! Azaltmak da bir çözüm olmalı! Azaltmak, ihtiyaca göre almak ve tekrar kullanmak bizi, doğayı ve geleceğimizi korumak için atacağımız en büyük adım olacak. Bu metodu kafamızda devamlı tutmak ve davranışa dönüştürmek için belki de geriye dönüp nasıl yaşadığımıza, yaşadığımız çevreye nasıl davrandığımıza bakmanın vakti gelmiştir.

Çöpümü azaltmaya nereden başlasam diye düşünmeyin, cevabı çok kolay…

Çöpünüz aslında tükettiğiniz ürünlerden geriye kalanlardır. Daha az tüketirseniz daha az çöpünüz olur. Bu yüzden ilk adım olarak alışveriş sırasında sorgulamayı öğrenmelisiniz!

Girdiniz bir alışveriş sitesine veya mağazaya, bakınıyorsunuz. O kadar güzel ürünler var ki belki hiç kullanmayacaksınız ama sahip olmak da istiyorsunuz. İşte tam o sırada durun ve sormaya başlayın!

“İhtiyacım var mı?” sorunun yanıtı evetse diğer soruya geçin; “Bu ürünü ne kadar kullanacaksın?” belki hayatında sadece 10 gün bu ürünle işin olacak… O zaman sana önerimiz bu ürünü alma!

Yok, hayır sık sık kullanacağım diyorsanız size birkaç soru önerimiz daha var: “Sende bir benzeri var mı?”, “hayatına bir değer katacak mı?” 

Soruların yanıtları bu ürünün sizin için gerekli olduğu sonucuna çıkıyorsa, bu ürünü almaya gönül rahatlığı ile karar verebilirsiniz. Eğer kararınızdan emin değilseniz alışverişinizi en az 5-10 gün daha bekletip, sadece anlık bir heves ve arzu mu olduğunu da değerlendirebilirsiniz.

Unutmayın, tek bir kişinin değişmesi dünyayı değiştirir!

 

Kaynak: Sıfır Atık için 101 Yol (Kathryn Kellogg)İlgili Yazılar: