Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Elektrikli Cihazları Tasarruflu Kullanma Yöntemleri

Slide

Gün içinde sıkça kullandığımız elektronik cihazların pek çoğu yüksek miktarda elektrik tüketiyor. Ancak bu yüksek tüketimi azaltmak mümkün. Nasıl mı?

  • Televizyon izlerken sesini olabildiğince kısık tutmaya çalışın. Hem komşularınız bundan memnun olacaktır hem de televizyonunuz çalışırken daha az enerji sarf edecektir.
  • Bilgisayarınızın ekran ve parlaklık ayarlarını tekrar gözden geçirin. Örneğin kontrast ayarını %50 seviyesine indirmeniz halinde ortalama olarak 40 Watt’lık bir enerji tasarrufunuz olacaktır.
  • Bilgisayarınızın yüksek performansla çalışmasına gerek yokken denetim masasına girerek güç tasarrufu ayarlarından uygun ayarı seçebilirsiniz. Böylece sadece e-posta takip ettiğiniz veya bir şeyler okuyup, yazdığınız anlarda bilgisayarınız tam güçle çalışmaktansa kendisine yetecek kadar çalışacaktır. Merak etmeyin, bilgisayarınız kaplumbağa hızına dönmeyecek, sadece size ihtiyacınız olan performansı verecektir.
  • Çamaşır yıkama günleriniz ile ütü yapma günlerinizi çakıştırın veya yakınlaştırın! Çünkü çamaşırlarınızı henüz nemini kaybetmeden ütülerseniz hem kırışıklıklar için çok fazla uğraşmanıza zaman kalmaz hem de bu sayede ütü ile olan çalışmanızın süresi azalır.
  • Ev temizliği için vazgeçilmez olan elektrik süpürgelerini ilgisiz bırakmayın! Evimizin temizliğe ihtiyacı olduğu kadar elektrik süpürgelerinin de temizliğe ihtiyacı vardır. Her süpürmede muhakkak toz hanesini temizleyin ve 3-4 kullanımda bir motor, boru, fırça, filtre vb. parçalarını söküp tozunu alın veya havalandırın. Borusu veya filtresi toz parçalarıyla tıkalı bir süpürge normalden 2 kat daha fazla performans harcar.


İlgili Yazılar: