Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Elektrik gücünün ne kadar sürede ne kadar harcadığını biliyor musunuz?

Slide

Harcanan elektrik kilowatt saat (kWh) ölçü birimiyle hesaplanır. 1000W ibaresi bulunan bir cihaz, 1 saatte 1 kWh güç harcar. 1 kWh elektrik enerjisinin ücreti ise yaklaşık olarak 70 kuruşa denk geliyor. Örnek verecek olursak yaklaşık olarak şarj aletiniz yılda 2 TL, televizyonunuz 50 TL, çoğu zaman unutarak fişte bıraktığımız cihazlardan biri olan dizüstü bilgisayarınız kapalı olarak kullanmadığınızda bile şarjı prize takılıysa yıllık 32 TL faturanıza ekliyor. 7 gün 24 saat fişte tuttuğumuz çamaşır makineleri de pek masum değil maalesef, yılda 15 TL’ye kadar faturalarınıza ekleniyor. Diğer hesaplarınızı kendiniz de yapabilirsiniz…

Kullanmıyorsan Kapat!

Faturalarınızı azaltmak için farkındalığınızı açık, ışıklarınızı kapalı tutun! Bir evin aydınlatma gideri, o evdeki toplam enerji giderinin yüzde 20-25’i kadardır. Aydınlanmasına ihtiyacınız olmayan alanlarda ışıklarınızı kapatarak bile tasarruf edebilirsiniz. Unutmayın, sadece birkaç dakika sonra geri dönecek olsanız bile bir odadan çıkarken ışıkları kapatmanız tasarruf sağlar.

Ayrıca aydınlatma giderlerinizde tasarrufunuzu artırmak için kesinlikle LED ampulleri tercih edin. LED’ler klasik ampullere göre %80 daha az enerji tüketir. Klasik ampuller kadar aydınlatabilen LED’ler, aynı ışık seviyesini daha düşük enerji sağlar ve tasarruf yapmanıza yardımcı olur. 

Dikkat dikkat!

Kapalı olmasına rağmen fişi prize takılı olan su ısıtıcısı, televizyon, telefonunuzu şarj ettikten sonra prizden çekmediğiniz şarj aletiniz, modeminiz yani fişi prize takılı olan ama o an kullanmadığınız tüm ürünler elektrik tüketir. Bu nedenle kullanmadığınız elektronik ürünlerin fişlerini prizden çekmek tasarruf için çok önemli! Bu konforu kaybetmemek istemeyenlerse çözüm olarak evdeki prizlerini tasarruflu prizler ile değiştirebilir. Bu prizler sayesinde elektronik cihazlarınız, prize taksanız bile çalışmadıklarında elektrik tüketmezler.

 

 

 

Kaynaklar: www.webtekno.com, www.mapfre.com.trwww.onedio.com ve www.mediatrend.mediamarkt.com.tr   İlgili Yazılar: