Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Duş başlığı deyip geçmemek lazım!

Slide

Bir kişinin günlük ortalama su ihtiyacı 75 litre olarak kabul görse de araştırmalara göre pek çoğumuzun tüketimi bu sayının çok üstünde ve hatta bazılarımızda bu sayı gün içinde 350 litreye kadar çıkabiliyor. Bilinçli bir tüketici olmak, gün içinde ihtiyacınızdan fazla suyu harcamamak ve su faturanızın az gelmesini sağlamak veya su kaynaklarımızın korunmasına katkıda bulunmak istiyorsanız hemen yeni alışkanlıklar edinmeli, evinizdeki malzemeleri tasarrufa uygun hale getirmelisiniz. 

Evlerde suyu genel olarak %35 banyoda, %30 tuvalette, %20 çamaşır ve bulaşık yıkamada, %10 yemek pişirmede ve içmede, %5 ise temizlikte kullanmaktayız. Banyodaki su tüketiminizi, çok basit bir şekilde sadece banyo alışkanlığınızı ve duş başlığınızı değiştirerek düşürebilirsiniz.

Banyo alışkanlıklarınızı tamamen duşa çevirmeniz ve süresini ortalama 4-5 dakika tutmanız harika bir hedeftir. Özellikle duş esnasında vücudunuzu veya saçınızı sabunlarken/şampuanlarken suyu kapatmaya alışmak da çok önemlidir.

Klasik duş başlıkları dakikada ortalama 15-20 litre su akıtırken düşük akımlı (düşük debili) havalandırıcılı duş başlıkları dakikada 3.4-7.6 litre su tüketmektedir. Evlerinizde düşük akımlı havalandırıcılı duş başlıkları kullanarak su tüketimini dakikada 10 litreden daha aşağı düşürebilirsiniz. Böylece duş başlığınızı değiştirerek bile 4-5 dakikalık bir duşla büyük su tasarrufu yapabilirsiniz.

 

Kaynak: Evlerde ve İşyerlerinde %35 Daha Az Su Kullanma Kılavuzu (Prof. Dr. Mustafa ÖZTÜRK)İlgili Yazılar: