Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Dikkat! AMBALAJ ATIKLARI İÇİN DEPOZİTO İADE SİSTEMİ BAŞLIYOR!

Slide

1 Ocak 2022 itibarıyla uygulanmaya başlayacak depozito sistemiyle içecekler öncelikli olmak üzere belirlenecek diğer ambalajlı ürünler depozito yönetim sistemi kapsamına alınacak. 

Gezegenimiz bir atık kriziyle karşı karşıyayken, bizim daha fazla sürdürülebilirlik sağlamamız ve daha verimli bir şekilde geri dönüşüm yapmamız gerekiyor. Bu sebeple, çevre kirliliğini ve doğanın yükünü bir nebze olsun azaltmak için getirilen ücretli poşet uygulamasının ardından şimdi de kâğıt, plastik ve metal kullanılarak yapılan ambalajlarda depozito sistemi geçerli olacak. 

Her ne kadar yeni olmasa da giderek daha popüler hale gelen depozito iade sistemi; plastik, alüminyum ve cam içecek ambalajları için diğer toplama yöntemlerine göre %40 daha yüksek toplama oranı sağlıyor. Türkiye’de cam, metal, pet ve karton olmak üzere yıllık ortalama 20 milyar içecek ambalajı ortaya çıkıyor. 2030 başlarında sayının toplamda 30 milyara çıkacağı öngörülüyor. Dolayısıyla çevreyle uyumlu büyüme modeli için depozito sistemi aslında bir zorunluluk.

10 Aralık 2018 tarihli 30621 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış olan “Çevre Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 2872 sayılı Çevre Kanunu’nda bazı değişiklikler yapıldı. Bu değişiklikle gerek ambalaj ürünlerinde gerekse diğer çeşitli sanayi ürünlerinde “Geri Kazanım Katkı Payı ile Depozito” uygulamalarının hayata geçirilmesi hükme bağlandı. Depozito sistemi uygulayan, piyasaya süren/ithalatçı, depozitolu olarak piyasaya sürdükleri ürünler için geri kazanım katkı payı uygulamasından muaf tutulacak.

Önümüzdeki yıl yürürlüğe girecek uygulamayla birlikte tüketiciler, ürünleri satın alırken ürün bedeliyle birlikte belirlenen depozito iade ücretini de satış noktasına ödeyecek. Depozito sistemi, tüketiciyi ürünün fiyatı dışında ödenen bedeli geri alabilmek için sistemin belirlediği market veya diğer toplama noktalarına yönlendirecek, tüketici depozito bedelini geri alabilmek için atığı iade edecek.

Depozito sistemiyle birlikte tüketici için parasal değer ifade edecek atıklar, çevreye çöp olarak atılmayacak, depozito iade merkezlerine götürülüp, geri dönüştürülerek hammadde olacak. Hem çevre korunacak hem ülke ekonomisi kazanacak. Depozito uygulaması, temiz ve geri dönüşüme uygun hammadde elde edilmesine olanak sağlayarak sektörün gelişimini hızlandıracak.

 

Kaynaklar: www.geridonusumekonomisi.com.tr, www.csb.gov.tr ve TÜDİS Projesiİlgili Yazılar: