Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Denizlerdeki Komplo

Slide

Şöyle arkanıza yaslanıp gündelik bireysel tüketiminizi, daha sonra da dünya kaynaklarını bir düşünün. Sonra buna bir de 8 milyarlık Dünya nüfusunu da ekleyin…Sizce Dünya, bu tüketim yükünü kaldırabilir mi? Sizden bu kadar detaylı düşünüp tabloyu daha da karmaşık ve iç karartıcı hâle getirmek yerine tüketimimizin sadece bir açısına bakmanızı istiyoruz: “Deniz ürünleri tüketimi!”  

Endüstriyel et tüketiminin iklim krizine etki eden en büyük faktörlerden biri olduğu son zamanlarda gittikçe daha sık dile getirilen bir gerçek. Sadece ineklerin çıkardıkları metan gazı bile ozon tabakasında ciddi genişlemelere sebep oluyor. Peki ya balıkçılık? Üç tarafı denizlerle çevirili ülkemizde sofralarımızın vazgeçilmesi olan deniz ürünleri acaba çevre üzerinde nasıl bir etki bırakıyor? Deniz ürünleri tüketiminin yanında üretim sırasında denize bırakılan maddelerin kirliliğe nasıl etkileri var? Ebola virüsünün ortaya çıkmasında Batı Afrika’daki balıkçılık faaliyetleri etkili olmuş olabilir mi? Bunun gibi soruların cevaplarını öğrenmek için size güzel bir belgesel önerimiz var: “Seaspiracy” …

Seaspiracy, balıkçılık sektörünün iklim krizi ve canlılar üzerinde nasıl bir etkisi olduğunu gösteren 2021 yapımı bir Netflix belgeseli. Oldukça sürükleyici bir anlatımı olan belgesel, deniz ürünlerinin bize ulaşana kadar Dünya üzerinde nasıl bir etki bıraktığıyla alakalı çarpıcı görseller sunmakta ve insanların deniz canlılarına verdiği zararı araştırırken küresel boyutta korkunç bir yolsuzluğun nasıl ortaya çıktığını anlatmakta. Belgesele Netflix üzerinden ulaşabilirsiniz.

Belgesel izlemeyi sevmem diyorsanız www.seaspiracy.org adresinden de Seaspiracy hareketi hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz. Sitede denizlerin kurtarılması için izlenmesi gereken politikalar ve avlanmanın sadece sualtı biyolojik çeşitliliğine verdiği zararlar değil, aynı zamanda insanlara verdiği zararlar hakkında da çarpıcı istatistikler bulunmakta. 

Belgeselin fragmanını buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.

 

Kaynak: www.seaspiracy.com İlgili Yazılar: