Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Camın geri dönüştürülmesi neden bu kadar önemli?

Cam üretilirken başta petrol ve su olmak üzere yüksek miktarda doğal kaynak tüketir. Üretim sürecinde ise çevreye zarar verebilecek atık maddelerin oluşmasına, havaya zehirli gaz karışmasına da sebep olur. Hatta cam atıkları da sanıldığının aksine doğaya zarar veren bir atık türüdür. Doğada çözünmesi 4000 yıl süren cam atıklarının pek çok zararı bulunur. Örneğin, piknikten sonra yerde çöp olarak bıraktığınız cam atıklar mercek görevi görerek orman yangını başlatabilir veya kırık cam atıkları kesici birer alet haline gelerek hayvanlara hatta insanlara bile zarar verebilir.

Bu yüzden doğal kaynaklarımızın giderek azaldığı, çevre sorunlarının önemli boyutlara ulaştığı günümüzde, üretimi de bir o kadar zahmetli olan camı, geri dönüştürmemiz zorunludur!

Unutmayın, cam %100 geri dönüştürülebilir bir malzemedir ve geri kazanımla elde edilmiş cam ürünlerin, yeni üretilmiş camlardan hiçbir farkı yoktur. Ayrıca kullanılmış ve kırık cam parçalarından tekrar cam üretilmesi, sıfırdan cam üretimine göre de daha az enerji gerektirir. Geri dönüşen bir cam, sıfırdan üretilen bir cama göre %20 daha az baca gazı ve %80 daha az atık üretirken, %25 daha az enerji ve %50 daha az su tüketir.

Kullandığımız ürünler arasından içecek şişeleri, konserve kavanozları, reçel kavanozları, sürahiler, bardaklar ve hatta pencere camları, hatta araba camları ve farları bile geri dönüştürülebilir.

 

Cam atığı nasıl geri dönüşür görmek ister misiniz?
https://youtu.be/comUbpKd5zY

 

Kaynaklar: https://sifiratik.co ve https://ambalaj.org.tr 

foto


İlgili Yazılar: