Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Buzdolabınızı Kullanırken Tasarruf Edin!

Slide

Sizlerle paylaştığımız bu birkaç tüyo sayesinde buzdolaplarınızı çok daha verimli kullanabileceksiniz!

1.Buzdolabında bulunan sıvı yiyeceklerin üzerini kapatmak daha az enerji harcanmasını sağlar. Bu teknik, yiyeceklerin tüketim ömrünü artırırken daha az elektrik kullanılmasına da katkıda bulunur.

2.Buzdolabının konumu da elektrik tasarrufunda önemli bir etkendir. Buzdolabının arka kısmı ile duvar arasında en az 10cm aralık olmalıdır. Buzdolabı havayı ne kadar rahat sirküle edebilirse ısıyı da o şekilde rahat dağıtabilir. Bu aralık, buzdolabınızın enerji tasarrufu yaparak çalışmasını destekler.

3.Buzdolabınızı evin serin bir noktasına yerleştirmeniz, dolabın kendini soğutmak için harcayacağı enerjiyi düşürür. Bu nedenle dolabın camdan direkt güneş almamasına ve fırın veya yüksek sıcaklık veren başka bir eşyayla arasında mesafe olmasına dikkat edin. Sıcaklık buzdolabınızdan ne kadar uzaktaysa buzdolabının harcadığı enerji de o kadar azalır.

4. Buzdolabına sıcak yemek koymamak, hem buzdolabının daha az enerji tüketmesi hem de besinin ani sıcaklık değişiminde bozulmaması önemli. Mümkün oldukça buzdolabından sıcak yemekleri uzak tutun.

5. Buzdolabına koyacağınız ürünleri olabildiğince az ambalajlı hale getirmeye çalışın. Ambalaj kalınlaştıkça dolabın ısı dengesi için harcadığı enerji de artıyor.

 

Kaynak: www.isbank.com.tr/blog, www.onurenerji.com.tr, www.paradurumu.com İlgili Yazılar: