Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Bu Sebze ve Meyveleri Buzdolabında Saklamayın!

Slide

BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün rakamlarına göre gelişmiş ülkelerde her sene 200 milyon tonun üzerinde yiyecek çöpe atılıyor. En çok ziyan edilen ise meyve ve sebze. Gıda israfını önlemek için meyve ve sebzelerimizi doğru koşullarda saklamak önemli. Bazı gıdaları buzdolabında saklamak ömürlerini uzatırken bazı gıdalar içinse ömrünü kısaltıyor. 

Patates: Serin ve kuru bir yerde saklanması gereken patatesi buzdolabına koyarsanız tadının değiştiğini ve hemen yumuşadığını görürsünüz. Ayrıca soğuk ortamda patatesin içindeki nişasta şekere dönüşeceğinden patatesin buzdolabından uzak tutulması gerekir. Patates her zaman karanlık bir yerde, 20 derecenin altında, güneş ışığı almayan ve kuru bir yerde saklanmalı.

Soğan: Kuru soğanı buzdolabında saklarken bozulmasına neden olan en büyük faktör dolap içerisindeki yüksek nem oranıdır. Kuru soğanı en uygun saklama sıcaklığı 10- 20 C arası serin, nemsiz ve havadar ortamlardır. Soğanı buzdolabında saklarsanız yumuşak ve küflü hale gelir. Soğanı ancak kestikten sonra cam bir kabın içinde buzdolabında saklamak gerekiyor.

Sarımsak: Buzdolabında sarımsak saklamak küflenmesine ve yapısının bozulmasına neden olacaktır. Sarımsaklarınızı mutlaka serin ve kuru bir alanda saklayın. 

Domates: Domatesin tadını veren olgunlaşmasıdır. Soğuk hava nedeniyle domatesin olgunlaşması durur ve tadını kaybeder. Domatesi oda sıcaklığında ve altından hava alan bir sepette sapları aşağı doğru gelecek şekilde saklamak en sağlıklı yol olacaktır. 

Muz: Olgunlaşmamış muzları buzdolabında saklamayın. Çünkü bu olgunlaşma sürecini bozar ve daha sonra buzdolabından çıkarsanız bile olgunlaşma devam etmeyebilir. Buzdolabı muzun olgunlaşma süresini geciktirdiğinden içeriğindeki besin değerlerinin düşmesine neden oluyor. Bu yüzden muzu buzdolabında değil serin ve kuru bir yerde saklamak daha doğru. Muzun yapısında bulunan enzimler muzu sıcak havalardan koruyacak özelliktedirler. Bu nedenle soğuk bir ortamda saklandığında muz kolayca bozulabilmektedir. Muzu en uygun saklama sıcaklığı 10-20 C arası, serin ve nemsiz ortamlardır. 

Elma-Armut: Elma ve armut oda sıcaklığını seven meyvelerdir. Uygun sepetlerde muhafaza edildikleri zaman lezzetlerini kaybetmezler. Bu meyvelerde beklerken olgunlaşmalarını sürdürdükleri için, buzdolabında beklemektense oda sıcaklığında beklemeyi severler.

Ananas: Buzdolapları ananasın olgunlaşmasını önler ve böylece tadını kaybetmesine neden olur. Yararlı olan enzim ve besin değerlerini de kaybeder. Toplandıktan sonra olgunlaşma sürecine devam etmediği için, ananası oda sıcaklığında muhafaza edip hızlıca tüketmek en sağlıklısı olacaktır. Doğranmış ananas dilimlerini buzdolabında 4-5 gün saklayabilirsiniz.

 

Kaynak: www.gastromanya.com İlgili Yazılar: