Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Bire Beş Veren Tasarruf Tüyoları #6

Slide

Temel yaşam kaynağımız olan su, aynı zamanda hem kişisel temizliğimiz hem de yaşam alanlarımızın temizliği için vazgeçilmezdir. Temizlik konusundaki bazı alışkanlıklarınızı ve düzenlerinizi değiştirerek çok basit birkaç adımla su tasarrufu yapabiliriz. Değişim için tüyolar bizden, uyması sizden…

İşte evde uygulanabilecek birkaç tasarruf önerisi:

1. Çamaşır Makinesinde Doğru Programı Seçin

Özellikle az miktarda çamaşır yıkamanız gerekiyorsa ya da çok kirli, lekeli olmayan giysilerinizi şöyle bir sudan geçirip tazelemek istiyorsanız doğru programı seçmeniz su tasarrufu açısından oldukça etkili olur. Çoğu makinede yünlü ve hassas giysiler, perdeler, kotlar için hazırlanan programların ve suyu yüksek derecede ısıtan diğer programların çok su harcayarak yıkama yaptığını unutmayın. Ayrıca ön yıkamadan da kaçının. Çünkü ön yıkama yapmayarak yıkama başına ortalama 10 litre, yılda ise yaklaşık 2 ton su tasarrufu sağlayabilirsiniz ki bu da dört kişilik bir ailenin 10 günlük su ihtiyacına denk gelir.

2. Konsantre Ürün Kullanın

Konsantre deterjan ve yumuşatıcıların üretimi esnasında kullanılan su miktarı klasik ürünlere göre oldukça azdır. Bu nedenle çamaşır temizliğinde konsantre ürünleri tercih ederek su israfının önlenmesine katkı sağlamış olursunuz. Bunun yanında likit deterjan yerine sabun tozlarını tercih ederseniz doğayı da korumuş olursunuz. 

3. Doğru Miktarda Deterjan Kullanın

Her bir yıkama için kullandığınız deterjan miktarı, çamaşır makinenizin durulama için kullandığı su miktarını doğrudan etkiler. Gereğinden fazla deterjan kullandığınızda ortaya çıkan fazla köpükleri temizlemek için makineniz daha çok su harcayabilir. Çamaşırlarınızı yıkarken ambalaj üzerinde tavsiye edilen miktarlarda deterjan kullanarak makinenizin fazladan durulama yapmasının önüne geçebilirsiniz. Böylece yılda yaklaşık 3 ton su tasarrufu yapabilirsiniz. Her yıl 1 milyon evde doğru miktarda deterjan kullanmak İstanbul’un bir günlük su ihtiyacına yetecek kadar suyun kurtarılması anlamına gelir.

4. Temizlerken Ekstra Su Tüketmeyin

Toz alırken sürekli su değiştirmemek için ise sprey formlu temizleyici ve mikrofiber bez ikilisini kullanabilirsiniz. Temizlik bezlerini kuruttuktan sonra biriktirerek toplu halde yıkamanız da sudan tasarruf etmenizi sağlar.

5. Bulaşıkta Durulamayı Kolaylaştırın

Elde bulaşık yıkarken, mümkün olan en doğal temizleyiciyi kullanın, durulanması daha kolay olduğundan daha az su harcarsınız. Elde bulaşık yıkarken leğen kullanmak tasarrufunuzu artırır. Kalan bulaşık durulama suyunuzu da biriktirip tuvaletlere dökmek için de kullanabilirsiniz.

 

Kaynak: https://www.temizsozluk.com.tr/İlgili Yazılar: