Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Bire Beş Veren Tasarruf Tüyoları #4

Slide

Bahar mevsimi geldi ama havalar henüz ısınmadı. Peki doğalgaz faturalarımızı kabartmamak için neler yapmalıyız?

1.Öncelikle bu dönemde devamlı kombinizi açıp kapamak faturalarınızı oldukça şişirecektir. Akşamları hava soğuduğu için kombiyi açıp sabahları çok sıcak olduğu için kısmak yerine sabit bir ısı derecesinde kombinizi ayarlayıp evde ısı dengesini sağlayabilirsiniz. Ayni şekilde, bahar geldi diye incecik giyinmek yerine rahat ve sıcak tutacak kıyafetler tercih etmek bu mevsim faturaların yüksek gelmesini engelleyecektir. 

2.Bahar mevsimi kombinizin bakımını yaptırmak için en uygun zaman!

Bu mevsimin özellikle son aylarında artık ısınan hava sebebiyle kombinizi kullanmanıza gerek kalmayacak. a ancak soğuk mevsimler boyunca size hizmet eden kombinizin sizi önümüzdeki kış, yarı yolda bırakmaması ve tamir masraflarından kurtarması için bakımı şart. 

3.Bu sene eğer evinizi boyatmayı düşünüyorsanız en doğru zaman bahar mevsimi. En tasarruflu seçim ise ısı yalıtımı sağlayan boyalar. Önümüzdeki kışın faturalarını şimdiden düşürebilirsiniz. Pek çok boya firması ücretsiz yalıtım keşif hizmeti veriyor. 

4.Sadece soğuk havalarda değil sıcak havalarda da ısı yalıtımına ihtiyacımız vardır. Pencere veya kapılarda oluşan boşlukları kapatın. Evde ısı kaybını önleyerek %25'e kadar tasarruf sağlayabilirsiniz. Ayrıca perdeler de ısı kaybını üçte bir oranında azaltabilir. Örneğin camların kenarlarına ve kapı altlarına yapışkanlı süngerler ekleyerek rüzgarı önleyebilir ve ısı kaybını engelleyebilirsiniz. 

5.Tabi ki bu dönemde radyatör ve petek temizliğini de yaptırmayı unutmamak lazım. Bu temizliği iki yönlü yapmak önemlidir. Hem boru içlerini hem de dışlarını temizletmek kış faturalarınızı düşürecektir. 

 

Kaynak: https://www.filliboya.com/ , https://www.hurriyet.com.tr/ İlgili Yazılar: