Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Bire Beş Veren Tasarruf Tüyoları #3

Slide

Sadece gündelik hayattaki bazı alışkanlıklarınızı veya düzenlerinizi değiştirerek bile tasarruf yapabileceğinizi unutmayın! Değişim için tüyolar bizden, uyması sizden…

İşte tasarrufunuzu katlayacak bazı tüyolar:

  1. Donmuş gıdaları çözülmeden pişirmeye kalkmayın! Buzluktan çıkardığınız gibi direkt ocağa attığınız gıdaların normal pişirme süreleri artar, hemen pişmez. Öncelikle her zaman oda sıcaklığında veya dolabın normal kısmında çözülmesi için bekleyin. Donu çözülmüş gıdaları pişirmek ocakta kullandığınız doğalgazdan veya elektrikten tasarruf yapmanızı sağlar.
  2. İşiniz acil değilse kettle’dan uzak durun! Her gün günde 10dk kettle çalıştırırsanız faturanıza ayda ortalama 8 ila 10 TL arasında bir bedel yansır. Kettle’ın en güzel alternatifi doğalgazdır. Örneğin makarna suyunu kettle’da değil de doğalgazlı ocakta kaynatırsanız, kettle’a göre %50 daha fazla tasarruf edersiniz.
  3. Sebze ve meyveleri musluğun altında tazyikli suyla yıkamaktan vazgeçin! Yıkayacağınız ürünün miktarına göre kabınızı seçin ve içine yeterli miktarda su koyun. Daha temiz olması adına da kabınıza biraz organik elma sirkesi dökebilirsiniz. Kapta bir süre beklettikten sonra da suyun içinde kısa süreli ovalamalarla sebze ve meyvelerinizi temizleyebilirsiniz.
  4. Buzdolabının kapağını açıp acaba ne yesem diye düşünmeyin! Kapağı açmadan içinden ne alacağınızı önceden planlayın. Unutmayın ki soğuk hava, sıcak havaya bayılır. Siz kapağı ne kadar uzun süre açık bırakırsanız, dolabın içi de o kadar çok sıcak hava ile dolar. Hatta yemek pişirdikten sonra da tencereniz tamamen soğuyana kadar dolaba koymamalısınız. Dolaba giren sıcak her şey, dolabınızın iç ısısını artırır ve dolabınız eski sıcaklığına kavuşmak için de epey enerji sarf eder!
  5. Ütü alışkanlıklarınızı gözden geçirin! Ev aletleri içinde en fazla elektrik harcayanlardan birisi de ütülerdir. Örneğin haftada 2 kez ütü yaptığınızı ve her ütünüzün de ortalama 2 saat civarı sürdüğünü düşünürsek bu ayda yaklaşık 30 ila 40 TL arası bir bedelin faturanıza yansıması demektir. Tasarruf için ütü yapma sıklığınızı tekrar gözden geçirmeli ve çorap, iç çamaşırı, temizlik bezleri vs. gibi ütüye ihtiyaç duymayan eşyalarınızı ütülemeyi bırakabilirsiniz. Hatta son 1-2 parçayı ütünün fişini çekerek, kendi ısısıyla ütülemeyi de alışkanlık haline getirebilirsiniz.

 

Kaynak: Özlem Denizmen, www.enerjibes.comİlgili Yazılar: