Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Bire Beş Veren Tasarruf Tüyoları #2

Slide

Sadece gündelik hayattaki bazı alışkanlıklarınızı veya düzenlerinizi değiştirerek bile tasarruf yapabileceğinizi unutmayın! Değişim için tüyolar bizden, uyması sizden…

İşte tasarrufunuzu katlayacak bazı tüyolar:

  1. Şart değilse çamaşırlarınızı yüksek ısılarda yıkamayın! Çamaşır makinenizi kullanırken yıkama ayar ve derecelerine göre yıkayın. Daha düşük sıcaklıkta yıkamak eşittir daha az elektrik kullanımı… 40 °C yerine 30 °C’ de yıkama, enerji sarfiyatına dönük maliyetin üçte birini size tasarruf ettirebilir.
  2. Düdüklü tencerenizi ihmal etmeyin! Bir yemeği düdüklü tencerede pişirmek, fırında pişirmek için ihtiyaç duyulan sürenin yarısını alır, böylece gereksiz bir enerji sarfiyatından kurtulmuş olursunuz.
  3. Dişinizi fırçalarken suyu hala kapatmıyorsanız, kapatın! Bu sayede çekirdek bir ailede ayda 160 damacana su yani 3.040 litre civarı su tasarrufu yapabilirsiniz.
  4. Banyo yaparken suyu ilk açtığınızda sıcak suyun gelmesi biraz zaman alır. Sıcak su gelene kadar akan suyun boşa gitmesine izin vermeyin. Banyo yaparken yanınızda her zaman boş bir kova bulundurun ve sıcak su gelene kadar akan suyu o kovaya doldurun. Böylece her banyonuzda takriben 15 litre suyu kurtarmış olursunuz. Bu suyu temizlikte veya çiçek sulamada vs. kullanabilirsiniz.
  5. Makarna yaptığınızda veya sebze haşladığınızda suyunu lavaboya dökmeyin! Bu su ile sağlıklı bir çorbanın başlangıcını sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak: www.ekolojist.net, www.yesilist.comİlgili Yazılar: