Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Bire Beş Veren Tasarruf Tüyoları

Slide

Sadece gündelik hayattaki bazı alışkanlıklarınızı veya düzenlerinizi değiştirerek bile tasarruf yapabileceğinizi unutmayın! Değişim için tüyolar bizden, uyması sizden…

İşte tasarrufunuzu katlayacak bazı tüyolar:

 1. Güneş girmeyen eve yüksek fatura girer! Perdelerinizi açın, evinizi doğal yollarla aydınlatın, güneş enerjisinden olabildiğince fazla yararlanın.
   
 2. “Şimdi kim kalkıp her seferinde prizden çekecek” demeyin! Kullanmadığınız elektrikli aletlerin fişini çekin, devamlı prizde bırakmayın; mesela dizüstü bilgisayarınızı sadece şarja ihtiyaç duyduğu anlarda şarj etmeye alışın. 
   
 3. Banyodan sonra mecbur kalmadıkça saç kurutma makinasını kullanmayın! Sadece 10 dk çalışan bir saç kurutma makinasının harcadığı enerji, 60 watt'lık bir ampulün 3 saat çalışmasına eş değer.
   
 4. Fırında yemek pişirirken, yemeği kontrol etmek için sık sık kapak açmayın! Fırının kapağını her açışınızda, fırın ısısını korumak için en az yüzde 20 daha fazla enerji harcar.
   
 5. Çamaşırlarınızı kalorifer peteğinde kurutmaya son verin! Sıcak bir ev için bırakın çamaşırlarınız kendi kendine kurusun.
   
 6. Evinizin düzenini peteklerin önünü açacak şekilde yapın. Peteklerin dibinde koltuk, masa, sandalye olmasın, ısı rahatça evin içine ulaşsın.
   
 7. “İki üç tabak makinaya mı atılırmış” demeyin! Bulaşık makinanızın dolmasını bekleyip bulaşıklarınızı yıkarsanız, 1 yılda farkında bile olmadan elektrik ve sudan %20 tasarruf edersiniz.
   
 8. Marketten ihtiyacınızın dışında fazla ürün almayın, “nasıl olsa buzdolabımda yer var” diye düşünmeyin. Buzdolabınız çok dolu olduğunda, içerisinde hava dolaşımı azalacağı için daha fazla enerji tüketir.

 

 

Kaynak: www.onedio.com, www.enerjinikoru.com, www.ntv.com.trİlgili Yazılar: