Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

BİRE BEŞ VEREN TASARRUF TÜYOLARI #7

Slide

Sadece gündelik hayattaki bazı alışkanlıklarınızı veya düzenlerinizi değiştirerek bile tasarruf yapabileceğinizi unutmayın! Değişim için tüyolar bizden, uyması sizden…

İşte tasarrufunuzu katlayacak bazı tüyolar:

 1. Havaların ısınmasıyla birlikte duş alma sıklığı da artmaya başladı. Duşta geçirdiğiniz süreyi sadece 1 dakika kısaltabilirseniz yaklaşık 9 litre su tasarrufu yapabilirsiniz! Her gün duş alan biriyseniz bu tavsiyemize uyduğunuzda haftada yaklaşık 63 litre suyu boşa harcamamış olacaksınız.
   
 2. Klozete tuvalet kağıdı, kağıt havlu veya başka çöpler atma alışkanlığınıza son verin! Attığınız her çöp için her defasında sifon kullanıldığından fazladan ve gereksiz su harcamış oluyorsunuz.
   
 3. Yazın başlamasıyla birlikte sadece tatil sezonu değil, boya badana sezonu da açılmış oldu. Eğer bu yaz evinizde boya yapacaksanız bu tüyomuzu kesinlikle aklınızdan çıkarmayın! Duvarlarınızın rengi evin aydınlatma kalitesini çok etkiler ve açık renk duvarlar evinizi her zaman daha aydınlık gösterir. Bu sayede evinizde daha güçlü aydınlatma sistemlerine ihtiyacınız kalmaz ve daha düşük ışık seviyeleriyle bile eviniz aydınlık gözükür.
   
 4. Işık kaynaklarının konumu da aydınlatma kalitesini etkiler. Tavanınıza kocaman bir avize asmak yerine tavana gömülen tasarruflu LED ışıklarla veya duvar kenarlarına konumlandıracağınız ışıklarla evinizi aydınlatabilirsiniz. Böylece daha tasarruflu ve aydınlık alanlar oluşturabileceğiniz gibi avizelerin oluşturduğu basıklık hissinden de kurtulabilirsiniz.
   
 5. Ocaktaki yemeklerinizi sık sık kontrol edin ve defalarca pişirdiğiniz yemeklerin pişme sürelerini kendinize not edin. Böylece hem yemeği ocakta unutma ve gereğinden fazla pişirme sorununu yaşamaz hem de ocağınız boşa açık kalmayacağı için tasarruf edebilirsiniz. Ayrıca unutmayın, çok su koyduğunuz için 10 dk. fazladan kaynayan bir yemek, toplamda %10-15 fazla enerji harcamanıza neden olur.

 

Kaynaklar: www.gesteknik.com, www.zorluenerji.com.tr, www.dogrusucarrefoursa.com İlgili Yazılar: