Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

Arılar Neden Yok Oluyor?

Slide

Dünyanın en yararlı canlısı olan arılar, neden yok oluyor ve yok olması ne anlama geliyor? Bunu sorgulamak ve sebebini öğrenip, çözüm üretmek için hala geç kalmış olmayabiliriz.

Arılar, meyveler ve sebzeler, çiçekler ve çiftlik hayvanları için besin olan yonca gibi ekinlerin en önemli polen taşıyıcılarıdır. Tüm dünyadaki tahıl üretiminin üçte birinden fazlası, arıların polen taşımasına bağlıdır. Bu iş o kadar önemlidir ki arıların olmadığı yerlerde polen taşıma işini insanlar elleriyle yapmak zorundadır. Bu yüzden arıların yaşam sürecindeki rolü çok önemlidir.

Arılar olmazsa insanoğlunun işi çok zor! Balarıları 50 milyon yıldır yaşıyor, her koloni inanılmaz bir uyum içindeki 40 ilâ 50.000 bireyden oluşuyor. Peki neden koloniler toplu olarak ölmeye başladılar? Entomolog ve Minnesota Üniversitesi'nde arıcılık ve sosyal böcekler konusunda uzmanlaşmış Profesör Marla Spivak, trajik sonuçlara yol açan dört nedeni ortaya çıkardı. 

Spivak, izleyeceğimiz bu videoda arılar olmazsa neler olacağını, doğanın kurallarının müzik ve matematik ile olan muhteşem uyumunu gözler önüne seriyor.

Marla Spivak’ın TED Talks’daki konuşması: https://youtu.be/dY7iATJVCso 

 

Arıların azalması, doğadaki çok önemli dengelerin geri dönülmeyecek şekilde bozulması ve gıdamızın tehlikeye girmesi demektir. Arılar sadece bal üretmez, bitkilerde tozlaşmayı sağlayarak, pek çok canlının hayatta kalması için gereken gıdanın üretilmesini sağlar veya aracısı olur. 

Bu yüzden sadece bizler değil, çocuklarımız da arıların kıymetini bilmek zorunda!

Peki, çocuklarımız arıları ne kadar tanıyor? Hadi onlara sevecekleri ve sıkılmadan izleyecekleri bir video izlettirin: https://youtu.be/W_ON_6Mlm5k 

Peki onlara yardım etmek için neler yapabiliriz?

  1. Bahçenizde arı dostu bitkiler ve çiçekleri bulundurun.
  • Mor Çiçekler: Arılar, moru diğer renklerden daha net görür, bu nedenle lavanta, alyumlar, kelebek ve yaban sümbülü gibi pek çok mor bitki yetiştirin. 
  • Boru Şekilli Çiçekler: Boru şekilli çiçekler, yüksükotu, hanımeli, sakallı diller ve aslanağzılar arıların favori beslenme yerleridir.
  • Her Mevsim İçin Çiçekler: Tüm yıl boyunca çiçek yetiştirmeniz arılar için çok önemlidir. Arılar en çok mart ayından eylül ayına kadar aktiftir, ancak kraliçe arılar ve işçiler kışın sıcak günlerinde de ortaya çıkabilir. Bu dönemde de nektar veya polen bakımından zengin birkaç bitkinin çiçeklenmiş olmasını sağlamak çok iyi olur.
  1. Bölgenizdeki arıcılık yönetmelikleri hakkında bilgi edinin ve eğer uygunsa bir şehir arıcısı olun.
  2. Bahçenize sentetik kimyasallar püskürtmeyin, doğa dostu alternatifler arayın. Unutmayın, toprağa ulaşan her ilaç besinler yoluyla bizlerin vücuduna geri dönüyor.

 

Kaynak: TED, TEMA Vakfı, www.liveandletbee.org İlgili Yazılar: