Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Anket Sonuçları - Bu Tüyolar Size Özel!

Tekfenlilerin tüketim alışkanlıklarını öğrenmek için yaptığımız anket sonuçlandı! Gelin hep birlikte hem neler yapıyormuşuz onları görelim hem de alışkanlıklarımızı değiştirerek basit adımlarla nasıl tasarruf sağlarız onları öğrenelim.

Tekfenlilerin %80’i günde ortalama 8 kez ellerini yıkıyor. 

Ellerimizi sabunlarken musluğu kapatır ve suyun boşa akmasına izin vermezsek ayda ortalama 3.600 litre su tasarrufu sağlayabiliriz. Bu alışkanlığı tüm Tekfenliler edinirse ayda yaklaşık 65.000 ton suyun israf olmasını engelleyebiliriz.

Tekfenliler haftada yaklaşık 153.600 kez duş alıyor.

Duşumuzu ortalama 4-5 dakika ile sınırlandırdığımızda duş başına yaklaşık 55 litre su tasarrufu sağlayabiliriz. Bu da Tekfenliler olarak haftada 8.500 ton suyu tasarruf etmemiz anlamına gelir. 

Tekfenlilerin %80’i yıkanmadan önce suyu ılıtarak kullanıyor.

Yıkanmadan önce kombinin su sıcaklığını ideal seviyeye ayarlamak, banyodayken sürekli sıcak suyu soğuk su ile dengelemenizin önüne geçer. Böylece hem enerji hem de su tasarrufu sağlayabiliriz.

Yazın kombinizin ideal su sıcaklığını 40-45 derecelere ayarlayabilir, kışın ise bunu biraz daha artırabilirsiniz.

Tekfenliler ayda yaklaşık 350.000 cam malzemeli ürün satın alıyor.

Tekfenlilerin aldığı 350.000 cam malzemenin hepsinin şişe olduğunu düşünelim.  Bu şişeleri geri dönüşüme kazandırırsak, tasarrufunu sağladığımız enerji; bir bilgisayarın yaklaşık 145 saat, bir televizyonun 116 saat, bir çamaşır makinesinin 58 saat boyunca kullandığı enerjiye denk olur. 

Tekfenliler ayda yaklaşık 28.000 temizlik malzemesi satın alıyor.

Bu da aynı oranda plastik tükettiğimiz anlamına geliyor. Pek çok temizlik ürününü evde doğal malzemelerden üretebiliriz. Böylece hem doğaya zarar veren kimyasalları kullanmamış olur hem de plastik tüketimimizi azaltabiliriz. Evde doğal temizlik malzemeleri nasıl üretebilirim derseniz de diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz:

https://tasarrufevindegelecekelinde.com/takipte-kalin/yazi/kendin-yap-kendin-kullan

https://tasarrufevindegelecekelinde.com/takipte-kalin/yazi/aliskanliklarinizi-degistirin

Tekfenliler ayda yaklaşık 42.000 parça kıyafet satın alıyor.

Tek bir tişörtün yapılmasında 2.700 litre suyun boşa gittiğini ya da bir kot pantolon üretilirken yaklaşık 11.000 litre su harcandığını biliyor musunuz?

Bu alışveriş alışkanlığımız Tekfenliler olarak ayda en az 113.400 ton su harcadığımız anlamına geliyor. Alışverişlerimizi temel ihtiyaçlarımız haricinde kısmayı başarabilirsek tonlarca litre su israfına engel olabiliriz. 

Tekfenliler evlerinde %30 oranında eski ampul kullanıyor.

Bir hafta boyunca her gün 4 saat evde ışıkları yaktığınızı varsayalım. Eğer ampulümüz led ise aylık elektrik faturamıza sadece 2 TL fark yansıtacaktır. Ancak eski tip ampul kullanıyorsanız bunun maaliyet yaklaşık 20 TL civarı olacaktır.  Hem cebimizi hem de çevreyi korumak için ampullerimizi tasarruflu ampullerle değiştirmek çok önemli. 

 

Kaynak: https://encazip.com/, https://haber.yasar.edu.tr/http://www.pagcev.org/  , www.daikin.com.tr , www.diski.gov.tr , https://www.ckbogazici.com.tr/ 

 İlgili Yazılar: