Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

İyi Uygulamalar

Alışkanlıklarınızı Değiştirin!

Slide

Gündelik yaşamımızda pek çok şeyi artık alışkanlık haline getirdik. Mesela sabah uyanıp işe giderken yaptıklarımız. Bir ihtiyacımız olduğunda derhal alışveriş yaparak almamız, hatta tatil tercihlerimiz... Bu alışkanlıklarımız bizler için pek bir şey ifade etmese de birkaç değişiklik hem bize hem de çevreye iyi gelecektir. Peki neler deneyebiliriz?

 1. Ambalaj atıklarınızı azaltmak için sıvı temizlik ürünlerini tekrar doldurulabilir olanlar arasından tercih edebilirsiniz. Çevreye duyarlı ürünler tercih edebilir, soda ve sirke gibi alternatif yöntemler deneyebilirsiniz. (bkz. Kendin Yap, Kendin Kullan! 17.03.2021 tarihli paylaşımımız)
   
 2. Teknolojik ürünlerinizi öncelikle tamir ettirmeye bakın. Tüketim dünyası bizi her zaman daha yenisini almaya itse de bunun için harcayacağımız parayı cebimizde tutmak çok daha tasarruflu olmamızı sağlar. 
   
 3. Her sabah güne başlarken kullandığımız deodorantlar hem soluduğumuz havayı hem de ozon tabakasını tehdit ediyor. Bu sprey ürünler yerine sürülebilir ürünler terci edebilirsiniz. Hatta daha da doğal olsun derseniz size bir öneride bulunabiliriz:

  Elma sirkesinde bulunan doğal asitler, cildin pH değerini nötralize etmek ve kötü kokuları azaltmak için mükemmel bileşenlerdir. Biraz limon suyu ile birleştirildiği zaman, her türlü cilt tipi için ideal olan mükemmel bir ev yapımı deodorant elde edilir. 
  ¼ fincan elma sirkesi,
  ¼ fincan limon suyu,
  ¼ fincan suyu sprey şişesine doldurarak iyice çalkalayın. 
  Ardından bu karışımı koltuk altınıza uygulayıp kurumasını bekleyin. İşte size doğal deodorant!
   
 4. Eski e-postalarınızı ve bulut sistemlerinde sakladığınız kullanmadığınız dosyaları silebilirsiniz (dijital sunucular çok fazla enerji kullanırlar).
   
 5. Tek kullanımlık plastik pipet, poşet, bardak, tabak, çatal, kaşık, bıçak ve ıslak mendil gibi ürünleri, tekrar tekrar kullanabileceğiniz alternatifleri ile değiştirebilirsiniz. Bu aynı zamanda uzun vadede ciddi bir para tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.

 

Kaynak: https://www.yuva.org.tr/, https://sagligabiradim.com/ İlgili Yazılar: