Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

TAKİPTE KALIN

Makaleler

İklim Krizinin Nedeni ve Çözümü: Toprak!

İklim krizinin etkilerini ve bu gezegene ne kadar zarar verdiğimizi gördükçe umutsuzluğa kapıldığınız oluyor mu?

İklim krizinin nedeni, atmosferdeki karbon miktarının olması gerekenden çok daha fazla olmasıdır. Aslında karbon bizim düşmanımız değil. Karbondioksit, atmosferdeki en yaygın sera gazı. Ancak atmosfere salınan her fazla karbon, küresel iklimimizi hızla değiştiriyor, hava koşullarını istikrarsızlaştırıyor ve ekosistemleri bozuyor. Toprak işleme, kimyasal gübre ve pestisit uygulamaları, ormansızlaştırma, yoğun hayvancılık, aşırı otlatma gibi tarımdaki pek çok ana akım uygulama, topraktaki karbonu atmosfere geri salarak iklim değişikliğine neden oluyor.

Halbuki toprak, biyosferde okyanuslardan sonra en büyük ve en aç karbon yutağı. Toprak organik maddesinin yaklaşık %58’i karbondan oluşmaktadır. Toprak, atmosfer ve yeryüzündeki tüm biyokütleden iki kat daha fazla karbon tutabilir.

Onarıcı tarım yöntemleri uygulandığında tarımın kendisi bir çözüm haline gelebilir. Yani atmosferdeki milyarlarca ton karbonu toprağa bereket olarak gömebilir, besleyiciliği yüksek gıda üretebilir ve toprağı kuraklıklara dayanıklı hale getirebiliriz.

Gelin karbonun yeryüzündeki kadim seyahatini, toprakla ilişkisini ve iklim krizine nasıl çare olabileceğini birlikte izleyelim.

Torağın Hikayesi: https://www.youtube.com/watch?v=wDmNTFrAK9E

 

Kaynak: Video “Kiss the Ground (The Soil Story)”, Türkçeye Uyarlama “Anadolu Meraları”

foto


İlgili Yazılar: