Giriş

Şifremi Unuttum
Kayıt Ol!

Sık Sorulan Sorular

1. Projenin amacı nedir ve nasıl dahil olabilirim?
Bu bir “seferberlik” çağrısıdır. En büyük sabit masraflarımız, tükettiğimiz doğal kaynaklardan oluşuyor. Oysa ne cebimizdeki para ne de doğanın kaynakları sonsuz. Bu proje ile olan bitene üzülmek yerine, doğal kaynakların doğru kullanılması için tüketicileri harekete geçirmek, bilinçlendirmek ve tasarrufa kendi evlerinden başlayarak hem doğayı hem de keselerini korumayı öğretmek amaçlanmaktadır. Seferberlik çağrımızı duyan her aktif Tekfen Grup Şirket çalışanı (alt yüklenici gruplar hariç) projeye katılabilir ve tasarrufa başlayabilir.
2. Nasıl üye olabilirim?
Sadece aktif Tekfen Grup Şirket çalışanlarının üye olabildiği uygulamamıza, ister mobil cihazlardan isterseniz de web sitesinden, “giriş yap” butonuna tıklayarak, T.C. kimlik numaranızla Tekfenli olduğunuzu teyit edip ardından da e-posta ve şifreniz ile kolayca üye olabilirsiniz.
3. Akıllı telefon kullanmıyorum, projeye nasıl dahil olabilirim?
Sadece cep telefonlarından değil, internete bağlanabildiğiniz farklı cihazlardan da (tablet, bilgisayar vb.) projeye katılabilirsiniz.
4. Yarışmaya nasıl katılabilirim?
Yarışmada iki ana kategorimiz var: Tasarruf ve geri dönüşüm… İstediğiniz kategoriden birine veya ikisine birden katılabilirsiniz. Tasarruf yarışması elektrik, su ve doğalgaz alt kategorilerinden oluşmaktadır. Üye girişi yaptıktan sonra “yarışma ayarlarım” bölümünden katılmak istediğiniz kategoriyi/kategorileri seçerek abonelik bilgilerinizi girmeli ve fatura tutarlarınızı her ay düzenli bir şekilde “tasarruflarım” bölümünden güncellemelisiniz. Geri dönüşüm yarışması ise pil ve cam alt kategorilerinden oluşmaktadır. Cam ve pil atıklarınızı her ay işyerinde düzenlenecek atık toplama gününde (atık toplama günü hakkında proje temsilcileriniz tarafından sizlere bilgi verilecektir) yanınızda getirerek temsilcinizle tartacak, çıkan sonucu temsilciniz profilinizdeki ilgili yere girecektir. Katıldığınız kategori/kategorilerdeki biriktirdiğiniz atıkları üye girişi yaptıktan sonra “kumbaralarım” bölümünden takip edebilirsiniz. Girişleriniz yapıldıktan sonra cam ve pillerinizi kumbaraya atmalısınız.
5. Tekfen Grup Şirketleri’nde çalışmasam da üye olup yarışmaya katılabilir miyim?
Yarışmamıza sadece aktif Tekfen Grup Şirket çalışanları katılabilir. Ancak yarışmaya dahil olmadan veya üye olmadan da tasarruf ve ev ekonomisi önerilerimizi takip edebilir, kendi seferberliğinizi başlatabilirsiniz.
6. Türkiye Cumhuriyeti sınırları dışından yarışmaya katılabilir miyim?
Yurt dışında çalışan aktif Tekfen Grup Şirket çalışanlarının, Türkiye’de ikamet eden ailesi (eşi ve varsa birlikte yaşadığı çocukları) yarışmaya Tekfen çalışanı olan aile üyesinin T.C kimlik numarası ile katılabilir.
7. Yarışma için faturadaki hangi bilgileri kullanarak veri girişi yapacağım?
Üye girişi yaptıktan sonra “yarışma ayarlarım” bölümünde yer alan örnek faturalara göz atabilir, hangi verileri girmeniz gerektiğini hızlıca öğrenebilirsiniz.
8. Tasarruf yarışmasının puanları nasıl hesaplanmaktadır?
Fatura tutarları her ay sisteme düzenli bir şekilde girilmelidir. Aylık tasarruf miktarı, bir önceki ay ve onu takip eden ayın fatura bedelleri hesaplanarak belirlenir. Kişinin girdiği aylık tüketim miktarı, hanedeki kişi sayısına bölünerek kişi başı aylık tüketim tespit edilir ve bu sayı da güne bölünerek, kişinin günlük tüketimine ulaşılır. Elde edilen tüketim verisi ise biten ayın verisi olarak işlenir. Bir sonraki ay aynı işlem yine tekrarlanır ve veriler aydan aya biriktirilir. Sistem, aydan aya biriktirdiği bu tüketim miktarları arasındaki farkı kullanıcının tasarrufu olarak görür ve “(1-(ocak tüketimi/şubat tüketimi))*100” formülü ile puana dönüştürür. Örneğin: Ocak ayında 2,53 metreküp ve şubat ayında da 2,01 metreküp su tüketmiş bir kişinin puanı (1-(2,01/2,53))*100 formülü ile 20,5534 şeklinde belirlenir. Tasarruf puanı, bir önceki aya göre yapılan tasarruf oranı ile aylık hesaplandığı için eğer kullanıcı tasarruf yapamayıp, fatura tutarını yükseltirse puanı da negatif olur.
9. 2021 yılının kış mevsimi için ödülü hangi aylar üzerinden değerlendireceksiniz?
Proje başlangıcı 2021’in ocak ayı olarak kabul edildiği için sadece bu yıla özel olarak kış mevsimi ocak ve şubat ayları üzerinden değerlendirmeye alınacak ve mevsim ödülü bu iki ayın karşılaştırmasına göre verilecektir.
10. Hane halkı sayımı güncelleyebilir miyim?
Evet, hane halkı sayınızı üye girişi yaptıktan sonra “yarışma ayarlarım” bölümünden güncelleyebilirsiniz.
11. Faturamı girmeyi unutursam ne olur, yarışmadan diskalifiye olur muyum?
Herhangi bir ayın faturasını girmediğiniz takdirde önceki ayın faturası ile girmediğiniz ayın fatura farkı hesaplanamayacağı için 2 ay boyunca puan kazanamayacaksınız, yani o aylardaki puanınız sıfır olacak. Dolayısıyla faturasını girmediğiniz mevsimin tasarruf yarışmasına katılamayacaksınız. Ancak yıl sonu yarışmasına katılabileceksiniz.
12. Fatura bilgilerimi daha sonra düzenleyebilir miyim?
Her kullanıcının yarışmaya katıldığı aydan itibaren verileri değerlendirmeye alınır. Veri girişi için tanınan süre ay sonuna kadardır ve bu süreyi geçiren kullanıcılar geriye dönük veri güncellemesi yapamazlar. Ancak kullanıcıların verilerini yükledikten sonra 7 gün içerisinde değişiklik yapma hakkı vardır.
Ek olarak yıllık yarıştan diskalifiye olmamak için yarışma süresi tamamlanmadan verisini girmediğiniz ayın açıklamasını proje yöneticilerine yapar ve açıklamanız da kabul edilirse geçmişe dönük olarak bir seferliğine verileriniz, proje yöneticileri tarafından güncellenebilir. Ancak ilgili mevsimin verisini, mevsim ödülleri açıklandıktan sonra güncelletirseniz, o mevsimdeki ödüllerden geriye dönük olarak hak talep edemezsiniz.
13. Büyük ödülü kazanmak için her ay verilerimi sisteme girmek zorunda mıyım?
Evet, büyük (yıllık) ödülü kazanmak için negatif değerde bile olsa yarışma bitene kadar yarışılan tüm ayların verileri sisteme girilmek zorundadır. Yarışma bitiminde herhangi bir ayın verisi girilmemiş olursa yarışmadan direkt diskalifiye olursunuz.
14. Yarışma için yüklediğim faturaları saklamalı mıyım?
Büyük (yıllık) ödülü ve mevsimsel ödülü kazanan yarışmacılardan sisteme girdiği bilgilerin teyidi için faturalarının aslı talep edilir. Bu yüzden faturaların aslı saklanmalıdır.
15. Hesabıma uzun süre girmezsem veya işten ayrılırsam yarışmaya devam edebilir miyim?
Hesabınız kullanmadığınız sürece inaktif kalır. İşten ayrılmanız halinde de profiliniz otomatik olarak silinir ve yarışmaya devam edemezsiniz.
16. Yarışma sırasında ikamet değişikliği yaparsam yarışmadan diskalifiye olur muyum?
İkamet değişikliği yapmanız yıllık yarışmadan diskalifiye edilmenize neden olmaz. Ancak yarışmaya katıldığınız ilin coğrafi bölgesinden (Akdeniz, Doğu Anadolu, Ege, Güneydoğu Anadolu, İç Anadolu, Karadeniz ve Marmara Bölgesi) farklı bir coğrafi bölgeye ikametinizi taşırsanız, taşıdığınız yani değişiklik yaptığınız aydaki mevsimlik ödüllerin değerlendirmesine alınmaz ve ikamet değiştirdiğiniz ayın mevsimlik yarışından çıkarılırsınız.
17. Projeden faydalanmak için yarışmam şart mı?
Hayır, üye girişi yaptıktan sonra “yarışma ayarlarım” bölümünden “abone no” bilgilerinizi girmediğiniz sürece yarışmaya katılamazsınız. Yarışmaya katılmadan da sadece tasarruf ve ev ekonomisi önerilerimizi takip edebilirsiniz.